Zamknij

Kucharze i kelnerzy potrzebni od zaraz. Wysyp ofert pracy w gastronomii

18.06.2021 10:57
Tysiące osób potrzebnych do pracy w gastronomii
fot. Artur BARBAROWSKI/East News

Restauracje i bary u progu nowego otwarcia mierzą się z dodatkowym problemem: brakuje rąk do pracy. Kucharze i kelnerzy są na wagę złota.

Dam pracę od zaraz – piszą tysiące pracodawców z branży gastronomicznej w serwisach ogłoszeniowych.  Potrzebni są kelnerzy, kelnerki, kucharze i kucharki, a także barmani.

Przez lockdown wielu pracowników gastronomii odeszło z firmy lub zostało zwolnionych. Często, jak się okazuje, bezpowrotnie. Restauracje i bary, które wznowiły działalność, cierpią obecnie na poważne braki kadrowe.

Oferty pracy w gastronomii. Tysiące miejsc pracy dla kelnerów i kucharzy

Branża gastronomiczna po wielu miesiącach lockdownu wraca do normalności. Restauracje i bary mogą już przyjmować gości zarówno w ogródkach piwnych, jak i w lokalach. Chętnych do skorzystania z ich usług nie brakuje. Już pierwszej nocy po zniesieniu restrykcji miasta odżyły, a bary i restauracje przeżywały prawdziwe oblężenie.

Gastronomia tuż przed sezonem pozwalającym odrobić pandemiczne straty zmaga się jednak z problemem kadrowym. Brakuje osób do obsługi gości, kucharzy, barmanów i kelnerów. Z danych serwisu ogłoszeniowego OLX wynika, że w tej branży pojawia się rekordowo dużo ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń, bo aż ponad 5 tysięcy, skierowanych jest do kucharzy. Podobne deficyty dotyczą pracy na stanowisku kelnera, barmana oraz baristy.

Obecnie w gastronomii na OLX jest dostępnych ponad 17 tys. ogłoszeń – porównując te dane z poprzednim rokiem, jest ich ok. 11 tys. więcej. Największy deficyt kucharzy oraz kelnerów widoczny jest w województwie mazowieckim – w obu przypadkach opublikowanych jest prawie 1000 ofert.

Kucharzy i kelnerów brakuje też w województwie śląskim i dolnośląskim, gdzie wciąż jest po ok. 600 wakatów. Na Pomorzu także potrzeba dodatkowych rąk do pracy, co związane jest także ze zbliżającymi się wakacjami.

Zarobki w gastronomii. Jaka pensja dla kucharza i kelnera?

OLX podaje, że w zależności od miejsca zatrudnienia kelnerzy mogą liczyć na zarobek od 17 do 25 zł brutto za godzinę. W treści ogłoszeń dla kucharzy najczęściej pojawia się wynagrodzenie w wysokości 6 tys. zł brutto.

Największe zarobki oferują lokale w dużych miastach na czele z Warszawą.

„Według kalkulatora OLX wyliczającego poziom wynagrodzenia stolica naszego kraju wyróżnia się najwyższą średnią zarobków – na stanowisku szefa kuchni można zarobić prawie 8,5 tys. zł brutto” – podaje OLX.

Do tej kwoty często dolicza się także napiwki i premie uznaniowe.

RadioZET.pl/mat.pras