Zamknij

Kościński: Polski Ład? Wszyscy zyskają, bo gospodarka będzie się szybciej rozwijać

28.07.2021 17:15
Kto straci na Polskim Ładzie? Odpowiedź ministra finansów
fot. Piotr Molecki/East News

Minister finansów Tadeusz Kościński przekonuje, że na Polskim Ładzie "nikt nie straci". Sceptycy wyliczają listę zagrożeń, które mogą spowodować nowe przepisy, ale konieczność odprowadzania większych danin przez najbogatszych nie jest dla nich, zdaniem szefa resortu finansów, dużym obciążeniem. 

Polski Ład to nowy program Zjednoczonej Prawicy, który powstał w celu uzdrowienia krajowej gospodarki po pandemii koronawirusa. Przedstawiciele rządu zaprezentowali go w połowie maja 2021 roku. Poznaliśmy wówczas najważniejsze zmiany dla małych, średnich i dużych firm.

Od tego momentu pojawiło się wiele spekulacji i sprzecznych interpretacji dotyczących Polskiego Ładu. Sceptycy uważają, że najwięcej stracą na nim „wrogowie rządu” i powołują się na dołączoną do programu Ocenę Skutków Regulacji. W dokumencie władza podała, kto na rewolucji ma stracić. Eksperci mówią o zamachu na społeczności lokalne: samorządy stracą na zmianach 132 mld zł w ciągu pierwszej dekady. 

Kościński: nikt nie straci na zmianach podatkowych w ramach Polskiego Ładu

Tymczasem piłeczkę krytyków odbija minister finansów Tadeusz Kościński, który zapewnia w Polsat News, że nie będzie osób pokrzywdzonych przez najnowszy program rządowy. Szczególnie, że jego zdaniem, Polski Ład to pakiet różnych ulg, z których mogą korzystać małe i średnie firmy.

Nikt nie straci na zmianach podatkowych w ramach Polskiego Ładu, zyskamy wszyscy, bo polska gospodarka będzie się szybciej rozwijać niż inne

Tadeusz Kościński, minister finansów

Tadeusz Kościński został zapytany w wywiadzie, dlaczego Jarosław Gowin nie wierzy w jego zapewnienia. Minister finansów ocenił, że wicepremier broni sektora małych i średnich przedsiębiorstw i "chwała mu za to".

- Ja patrzę na to z perspektywy całego społeczeństwa. Ci, co zarabiają do 13 tys. zł brutto nic nie stracą, ci co zarabiają więcej, będą dopłacać – skomentował szef resortu finansów.

Dodał, że Polski Ład to olbrzymi pakiet różnych ulg, z których mogą korzystać MŚP, jak ulga na badania i rozwój, automatyzację i robotyzację, ekspansję zagraniczną. We wtorek (27 lipca 2021) pisaliśmy o szczegółach, wskazując, że projekt podatkowy ujrzał światło dzienne. 

Czy w toku prac parlamentarnych możliwe jest zrezygnowanie z likwidacji odpisu składki zdrowotnej od podatku? Minister finansów uważa, że: "to jest pytanie, czy chcemy lepszy sektor zdrowia, czy chcemy zostawić tak, jak jest teraz. Te pieniądze nie przechodzą do budżetu państwa, tylko bezpośrednio do NFZ, żeby wspierać sektor zdrowia".

Na pytanie, czy Polski Ład zawiera przepisy dotyczące podwyżki wynagrodzeń dla posłów i senatorów, Kościński odparł, że jest odpowiedzialny za pakiet podatkowy w Polskim Ładzie i nie ma wiedzy, czy w programie jest też mowa o podwyżkach dla parlamentarzystów. Czy szef resortu finansów poparłby podwyżki wynagrodzeń dla polityków? - Jak 10-20 lat nie było podwyżek, to coś się powinno zrobić - ocenił Kościński dopytywany, czy byłby za takimi podwyżkami.

RadioZET.pl/Polsat News/PAP/Karolina Mózgowiec