Zamknij

TVN zmienia właściciela. Discovery i WarnerMedia tworzą nowy koncern

17.05.2021 15:54
Kto przejmie TVN? Nowy koncern stworzą Discovery i WarnerMedia
fot. Sebastian Gora Photo/Shutterstock

TVN zmieni właściciela. Powstanie nowy podmiot o międzynarodowym zasięgu. Siły mają połączyć WarnerMedia i Discovery.

TVN będzie należał do nowego globalnego lidera rozrywki i informacji oraz wiodącej platformy streamingowej. Jakie marki wchodzą obecnie w skład grup medialnych, które planują współpracę?

Do rodziny Discovery należą m.in. kanał Discovery, platforma discovery+, HGTV, Eurosport, Animal Planet i TVN. Natomiast w skład WarnerMedia zaliczają się m.in. HBO, CNN, Cartoon Network, wytwórnia filmowa Warner Bros i platforma streamingowa HBO Max.

Współpraca Discovery i WarnerMedia

Na czele nowego podmiotu ma stanąć David Zaslav, obecnie prezes Discovery Inc.

Naszą wspólną wizją jest firma zajmująca się czystą rozrywką. Łącząca najbardziej cenione formaty na świecie z najlepszych gatunków programowych, w tym telewizji i filmów premium, animacji, światowego sportu i wiadomości, dzieci i rodzin, stylu życia - rozrywka pod jednym dachem

David Zaslav, prezes Discovery Inc.

Celem połączenia obu firm jest wspólna walka o miejsce na rynku z takimi gigantami jak Netflix czy Disney. Financial Times szacuje wartość nowego serwisu na 150 miliardów dolarów.

Fuzja na rynku mediów w liczbach

Planowana transakcja będzie jedną z największych na rynku medialnym. W jej wyniku AT&T ma otrzymać 43 mld dolarów w gotówce, papierach dłużnych oraz ma objąć pewną część długu WarnerMedia. Udziałowcy Discovery mają otrzymać 29 proc. udziałów w nowym serwisie, a w ręce akcjonariuszy AT&T trafi 71 proc. udziałów.

Ile potrwają formalności? Zatwierdzenie transakcji przez odpowiednich regulatorów będzie trwało ok. 12 miesięcy. Strony szacują, że dojdzie do tego w połowie 2022 roku. Serwis jeszcze nie ruszył, ale już stworzono wyliczenia, ile może zarobić. W samym 2023 roku ma to być kwota 52 mld dol oraz zysk operacyjny EBITDA w okolicy 14 mld dolarów. Koszty fuzji obliczonona 3 mld dolarów.

RadioZET.pl