Zamknij

Skarbówka zatrudnia księży na etacie. Zarabiają tyle, co eksperci KAS

Piotr Drabik
18.03.2019 11:09
Księża zatrudnieni w skarbówce. Ile zarabiają. Jakie mają obowiązki w KAS
fot. Africa Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

Nawet 5,7 tys. zł brutto mogą zarabiać miesięcznie kapelani zatrudnieni przez Krajową Administrację Skarbową. Resort finansów tłumaczy, że kapłani wykonują obowiązki związane z obsługą duszpasterską i wydarzeniami patriotyczno-religijnymi.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podała „Gazeta Wyborcza”, w liczącej ponad 61 tys. pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej zatrudnionych jest ośmiu księży katolickich oraz jeden duchowny prawosławny. 

Co robią księża w skarbówce?

„Działalność duszpasterska kapelanów KAS prowadzona jest na terenie całego kraju. Kapelani z Duszpasterstwa KAS pełnią służbę w różnych miejscach, często na terenie działania kilku izb administracji skarbowej, pełnią posługę również poza standardowymi godzinami pracy” – podkreślił resort finansów. 

Zobacz także

Ponadto duchowni odpowiadają za „organizowanie opieki duszpasterskiej dla pracowników i funkcjonariuszy KAS oraz ich rodzin, a także emerytów i rencistów KAS; organizowanie nabożeństw (np. z okazji Dnia KAS czy uroczystości państwowych); współorganizowanie uroczystości patriotyczno-religijnych z udziałem pracowników i funkcjonariuszy KAS”. 

Ile zarabiają księża w skarbówce?

Wynagrodzenie dla księży zatrudnianych przez skarbówkę jest regulowane przez rozporządzenie ministra finansów w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy służby celno-skarbowej z dnia 20 lutego 2019 roku. Zgodnie z nim duchowny jest zatrudniony na stanowisku eksperckim, a jego pensja to określona wielokrotność kwoty bazowej (obecnie to 1701,09 zł).

Zobacz także

Wskazana wielokrotność jest nie mniejsza niż 2,321 i nie więcej niż 3,4. W rezultacie duchowny w KAS zarabia od 3948 zł do 5783 zł brutto miesięcznie. Do tego dochodzą również inne przywileje jak dodatki urzędnicze.

Z kolei według MF kapelani mają niższy mnożnik kwoty bazowej – od 2,321 do 2,721. Jednak resort finansów nie odpowiedział na pytania o dokładne zarobki duchownych w skarbówce. 

Dla porównania – w policji zdecydowana większość kapelanów (170) pełni posługę społecznie. Tylko jedenastu duchownych zatrudnionych jest na etat. Z kolei w wojsku przed dwoma laty na etacie było 132 duchownych, 190 w więzienia i aresztach śledczych oraz 19 w straży granicznej (11 rzymskokatolickich, 4 prawosławnych, 2 grekokatolickich i 2 ewangelicko-augsburskich).  

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PTD