Zamknij

Najbiedniejszy poseł w Sejmie? Oświadczenie majątkowe Krzysztofa Bosaka

23.12.2019 11:04
Krzysztof Bosak z Konfederacji. Oświadczenie majątkowe
fot. Michal Wozniak/East News/

Początek kadencji to dla parlamentarzystów czas ujawniania posiadanych nieruchomości, samochodów czy akcji. Jak wynika z oświadczeń majątkowych – niektórzy posłowie żyją dość skromnie. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji, znany jest z ostrych wypowiedzi o polityce migracyjnej czy aborcji. Od lat związany z prawicowym środowiskiem prezentuje konserwatywne poglądy.

Krótkie oświadczenie majątkowe

Poseł Konfederacji zadeklarował, że zaoszczędził ponad 7 tysięcy na rachunku oszczędnościowym, a na koncie rozliczeniowym na ponad 2,5 tysiąca złotych. Nie zgłosił z kolei żadnych nieruchomości, ziemi czy akcji w spółkach. Bosak nie prowadzi także własnej działalności gospodarczej. Jak więc dotychczas utrzymywał się poseł?

Krzysztof Bosak zadeklarował 11,5 tysiąca złotych otrzymanych z tytułu umowy o dzieło w biurze poselskim posła Roberta Winnickiego. To – poza oszczędnościami – jedyna zadeklarowana przez posła kwota, którą dysponuje.

Co więcej, Bosak nie posiada też samochodu. Według oświadczenia, poseł nie inwestował także w żadne akcje. Z drugiej strony, Bosak nie ma także żadnych długów.

Zobacz także

Ile Krzysztof Bosak zarobi w Sejmie? 

Jak wynika z ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora,  parlamentarzystom w okresie sprawowania mandatu, licząc od pierwszego posiedzenia Sejmu lub Senatu, przysługuje uposażenie poselskie lub senatorskie, co stanowi część jego wynagrodzenia. Pensja ta odpowiada 80 proc. wysokości podsekretarza stanu, co stanowi 8 016,70 złotych brutto.

Ponadto, parlamentarzystom przysługuje dieta parlamentarna. Ta wynosi 2505,20 złotych brutto.  Parlamentarzyści mogą zatem liczyć na zarobki przekraczające 10 tysięcy złotych brutto.

Zobacz także

Kim jest Krzysztof Bosak?

37-letni poseł Konfederacji już na początku 2000 roku wstąpił do Młodzieży Wszechpolskiej we Wrocławiu, w której strukturach w kolejnych latach awansował. Do 2006 roku pełnił funkcję prezesa krajowego organizacji.

Zobacz także

Przez ten czas był też związany z Ligą Polskich Rodzin, a w 2002 roku bez powodzenia kandydował z jej ramienia w wyborach samorządowych do sejmiku lubuskiego. Sukces wyborczy z list LPR odniósł trzy lata później uzyskując mandat poselski. W 2008 roku zrezygnował z członkostwa w partii i  na chwilę wycofał się z polityki.

W grudniu 2012 włączył się w działalność Ruchu Narodowego. Na początku 2013 wszedł w skład rady decyzyjnej tej organizacji. Kilkukrotnie pod sztandarem tej organizacji startował w wyborach samorządowych.

Zobacz także

W 2019 został jednym z liderów koalicji pod nazwą Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, z ramienia której startował w tym samym roku w Parlamentu Europejskiego. 18 października 2019 został powołany na wiceprzewodniczącego i rzecznika prasowego nowo zarejestrowanego w Sejmie IX kadencji koła poselskiego Konfederacji.

RadioZET.pl