Zamknij

Kryzys żywnościowy, brak leków zmusiły do strajków głodowych więźniów

Olga Papiernik
08.02.2018 20:52
Kryzys żywnościowy, brak leków zmusiły do strajków głodowych więźniów
fot. East News

Od początku stycznia ponad tysiąc więźniów w dwóch spośród największych wenezuelskich zakładów karnych bierze udział w strajkach głodowych; jest to ich protest przeciwko łamaniu ich praw i głodowym racjom żywnościowym w więzieniach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Według organizacji pozarządowej Wenezuelskie Obserwatorium Więzień (OVP) osadzeni w zakładzie penitencjarnym El Rodeo w pobliżu stolicy, Caracas, skarżą się na "złe wyżywienie" i "maltretowanie fizyczne".

"Ludzie osadzeni w zakładzie karnym El Rodeo pod Caracas - ponad tysiąc osób - są wychudzeni z głodu i słaniają się na nogach wskutek niedożywienia i fizycznego maltretowania" - stwierdza raport OVP. Odpowiedzią na ich skargi skierowane do ministerstwa służb penitencjarnych było przeniesienie do więzień w odległych od stolicy prowincjach kraju, dokąd nie są dostarczane paczki żywnościowe od rodzin.

W niektórych wenezuelskich zakładach karnych doszło do strajków i buntów wśród więźniów. W styczniu trzynastu z nich zginęło, a pięciu zostało rannych.

Z wenezuelskich więzień według OVP uciekło od początku stycznia 50 osadzonych.

Od trzech lat Wenezuela przeżywa kryzys żywnościowy i ogromne braki w zaopatrzeniu w leki, co szczególnie odbija się na sytuacji osób osadzonych w zakładach penitencjarnych.

PAP/OP