Zamknij

Adam Glapiński w rozmowie z księżmi: gospodarka odbija straty

07.10.2020 10:48
Kryzys gospodarczy 2020. Prezes NBP Adam Glapiński: najgorsze za nami
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Najgorsze już za nami - tak sytuację gospodarczą ocenił prof. Adam Glapiński, prezes NBP. W rozmowie z katolickim kwartalnikiem dodał, że banki w przyszłości docenią obniżki stóp procentowych przez RPP.

Pandemia koronawirusa i jej skutki spowodowały największy od 1989 roku kryzys gospodarczy w Polsce. Tylko w 2020 roku deficyt budżetu państwa wyniesie 110 mld zł, a w przyszłym ok. 82 mld zł.

O ocenę aktualnej sytuacji gospodarczej prof. Glapiński został zapytany w rozmowie z kwartalnikiem Pallotyńskiej Prowincji Zwiastowania Pańskiego "Apostoł Miłosierdzia Bożego". Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) gopsodarka zacznie coraz szybciej podnosić się z recesji.

Glapiński: wyjdziemy z tego szoku mocniejsi

- Ostatnie dane pokazują, ze podjęte działania były skuteczne, a najgorsze już za nami. Relatywnie niewielki wzrost bezrobocia, a także odbicie produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej sugerują, że polska gospodarka szybko odbija straty - powiedział w rozmowie z kwartalnikiem Glapiński.

Zobacz także

Ocenił, że mimo iż efekty pandemii koronawirusa będą jeszcze przez jakiś czas odbijać swoje piętno na gospodarce, to "nie mam wątpliwości, że wyjdziemy z pandemicznego szoku mocniejsi niż wiele innych krajów".

Prezes banku centralnego przyznał, że w średnim okresie wyzwaniem dla banków będzie poradzenie sobie z wyższymi kosztami ryzyka kredytowego oraz utrzymanie kreacji kredytu dla gospodarki.

Podejmując decyzje o obniżce stóp procentowych łącznie o 1,4 punktów procentowych, Rada Polityki Pieniężnej miała na uwadze również ten aspekt. Obniżenie stóp procentowych przez NBP, wraz z pozostałymi działaniami osłonowymi wprowadzonymi przez instytucje publiczne, istotnie ograniczyło zagrożenie dla sytuacji kredytobiorców i tym samym oddziałuje w kierunku relatywnej poprawy spłacalności kredytów

Adam Glapiński

Prezes NBP uważa, że banki zdają się nie doceniać tego aspektu decyzji o obniżce ceny pieniądza przez bank centralny, koncentrując się na wpływie na ich marże odsetkowe.

Zobacz także

- Obawiam się, że świadczy to o krótkowzroczności tych ocen. Wraz z upływem czasu znaczenie ryzyka kredytowego i koszty z nim związane będą rosły, a tym samym wszelkie działania zmierzające do ograniczania tych kosztów będą przez banki stopniowo doceniane. W efekcie, ocenią one saldo wpływu obniżki stóp procentowych na ich sytuację jako dodatnie - powiedział Glapiński.

RadioZET.pl/PAP