Zamknij

Kryzys gazowy w 2022 roku. Czarne prognozy dla gospodarstw domowych

04.10.2021 11:15
dziecko grzejąca ręce nad kuchenką gazową
fot. East News

Kryzys gazowy i wzrost cen żywności niewidziany od kilkudziesięciu lat - dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak nie ma dla Polaków dobrych wiadomości na 2022 rok.

Inflacja bije kolejne rekordy –  osiągając 5,8 procent sięgnęła poziomu nienotowanego od 20 lat. W górę szybują także ceny paliw: eksperci przewidują, że zarówno benzyna PB 95, jak i olej napędowy będzie już niedługo kosztować ponad 6 zł za litr.

Nieuniknione są także podwyżki cen energii elektrycznej oraz gazu: informację, że do nich dojdzie, Urząd Regulacji Energetyki podał nawet jeszcze przed otrzymaniem wniosków o zatwierdzenie nowych taryf. Wszystko to będzie miało negatywne skutki na finanse Polaków w 2022 roku. Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak stwierdził wprost, że czeka nas kryzys gazowy.

Kryzys gazowy w 2022 roku. Żywność mocno podrożeje

Wyższe rachunki za gaz to tylko początek negatywnych skutków finansowych, jakie przyniosą podwyżki cen tego surowca – ostrzegł Piotr Arak z PIE. Wzrost kosztów zarówno energii, jak i jej nośników, będzie miał wpływ na „wiele strategicznych sektorów”, w tym na przemysł chemiczny, a w szczególności na produkcję nawozów.

To z kolei sprawi, że podwyżki cen „błękitnego paliwa” doprowadzą do kryzysu gazowego, który najpierw dotknie przedsiębiorstwa, a potem konsumentów korzystających z ich usług. W rezultacie inflacja na rynku żywności będzie znacznie wyższa, niż ta dokuczająca w 2021 roku.

Rosnące ceny nawozów podniosą koszty produktów rolnych. W konsekwencji będzie to oznaczać wyższe koszty życia dla gospodarstw domowych w całej Europie – poza wzrostem cen energii i przerwami w ich dostawach będziemy mieć do czynienia ze wzrostem cen żywności niewidzianym od kilkudziesięciu lat.

Piotr Arak

Powodem wzrostu cen gazu są „historycznie niskie” dostawy tego surowca realizowane przez Rosję. Arak wskazał, że Międzynarodowa Agencja Energii zaapelowała do Rosji o zwiększenie wolumenu eksportu do Europy, a eurodeputowani wystosowali apel do Komisji Europejskiej, domagając się wszczęcia postępowania antymonopolowego w sprawie działań Gazpromu.

Rozpędzająca się coraz bardziej inflacja może wymusić na Radzie Polityki Pieniężnej podwyższenie stóp procentowych. Oznaczałoby to kolejny cios w finanse gospodarstw domowych, które spłacają kredyt: raty wyraźnie by wzrosły.

RadioZET.pl/PAP