Zamknij

Ile zarabia sędzia Trybunału Konstytucyjnego?

04.11.2019 16:20
Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz w TK? Mogą zarobić nawet 22 tys. zł miesięcznie
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Co najmniej 22 tys. zł - tyle miesięcznie zarabia sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Do tego trzeba liczyć liczne dodatki i przywileje, z których będą mogli korzystać np. posłowie PiS - Stanisław Piotrowicz i Krystyna Pawłowicz. Ich kandydatury do składu TK zamierza zgłosić partia rządząca.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Trybunał Konstytucyjny to nie tylko prestiżowe, ale i bardzo dochodowe miejsce pracy.

W poniedziałek PiS ogłosił trójkę kandydatów na nowych sędziów TK: posłów PiS Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza oraz Elżbiety Chojnej-Duch, byłej wiceminister finansów z czasów koalicji PO-PSL.

Ile zarabia sędzia Trybunału Konstytucyjnego?

Zgodnie z artykułem 7 ustawy o TK uchwalonej w 2016 roku (już podczas rządów PiS), wynagrodzenie zasadnicze sędziów Trybunału oblicza się mnożąc przez pięć przeciętne miesięczne wynagrodzenie z drugiego kwartału ubiegłego roku.

Piotrowicz i Pawłowicz kandydatami na sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnia pensja wynosiła w II kwartale 2018 roku 4,5 tys. zł. To oznacza, że pensja podstawowa sędziego TK to 22 tys. zł.

Do tego należy doliczyć dodatek stażowy, który może wynosić aż 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego (około 4400 złotych). Warunek? Łączny ogólny 20-letni staż pracy. 

Ponadto prezes TK i wiceprezesi izby mogą liczyć na dodatki stażowe. Sędziowie Trybunału mogą korzystać również z innych przywilejów, jak bezpłatne mieszkanie w Warszawie (jeśli są zameldowani poza stolicą), dodatek za rozłąkę z rodziną oraz samochód służbowy (jednak z limitem kilometrów).

Przyłębska: TK zbada zgodność z konstytucją nakazu publikacji dot. KRS

Trybunał Konstytucyjny. Jaka odprawa?

Na wysokie pensje mogą liczyć również sędziowie w stanie spoczynku. Dokładnie w wysokości 75 proc. ostatniego uposażenia bez dodatków. Na przykład przy pensji podstawowej 22 tys. zł, emerytowani sędziowie TK mogą do końca życia otrzymywać 16,5 tys. zł.

Ponadto w momencie przejścia w stan spoczynku, sędziowie TK mogą liczyć na sześciomiesięczną odprawę - czyli dodatkowe 120 tys. zł. 

Według planu budżetu TK na 2019 roku, izba zapewnia 140 etatów (w tym 15 sędziów). Planowane na ten rok miesięczne wynagrodzenie podstawowe pracowników Kancelarii i Biura Służby Prawnej Trybunału Konstytucyjnego to 7 484 złotych (bez dodatków i odpraw).

W sumie na wynagrodzenia w tym roku Trybunał w swoim budżecie przeznaczył ponad 20,1 mln zł.

Przyłębska z medalem z okazji 100-lecia niepodległości. Opozycja krytykuje

RadioZET.pl/Money.pl