Zamknij

Zakaz posiadania kryptowalut i kary za kopanie bitcoina. Zmiany w prawie

15.03.2021 21:27
Kryptowaluty. Zakaz posiadania. Kary za kopanie bitcoina
fot. NICOLAS TUCAT/AFP/East News

Pierwszy kraj wprowadza zakaz handlu kryptowalutami, a nawet posiadania tych walut cyfrowych. Osoby, które się nie dostosują, zostaną ukarane.

Kryptowaluty zdobyły błyskawiczną popularność na świecie wraz z galopującą wyceną bitcoina. Tylko w ostatni weekend (13-14 marca 2021) jego wartość wyceniana była na 62 tys. dol. za token. Dzisiaj (15.03) notuje spadki do poziomu 57,7 tys. dol. Zdaniem agencji Reuters spadki są spowodowane publikacją informacji o planach indyjskiego rządu.

Natomiast polski Urząd Skarbowy już dwa lata temu zabrał się za handlujących bitcoinami. Pracownicy skarbówki  zbierali dane o obrocie kryptowalutami i kazali wykazywać dochody w zeznaniach oraz płacić podatek.

Kryptowaluty. Zakaz handlu i posiadania

Agencja Reuter podała, że Indie chcą całkowitego zakazu kryptowalut i karania ich posiadaczy. Informacje te mają pochodzić ze źródeł w administracji rządowej.

Proponowane przez Indie rozwiązania, po wejściu w życie byłyby najbardziej restrykcyjną próbą uregulowania rynku. Obywatele mieliby rządowy zakaz posiadania, pozyskiwania i transferu kryptowalut.

Bitcoin, ethereum, litecoin

Rząd premiera Narendry Modiego planuje stworzenie własnej, oficjalnej cyfrowej waluty. Z tego powodu pojawiła się polityczna wola wprowadzenia całkowitego zakazu obrotu kryptowalutami prywatnymi.

Bitcoin tylko w 2021 roku zwiększył swoją wartość niemal dwukrotnie po tym, jak rok wcześniej wzrósł czterokrotnie. Reuters podaje jako powód takich wzrostów „rosnące zainteresowanie kryptowalutą ze strony inwestorów instytucjonalnych i korporacyjnych”.

RadioZET.pl/PAP