Zamknij

Drugi kraj zakazuje kryptowalut i kopania bitcoina. Od maja zmiany w prawie

28.04.2021 08:58
Kryptowaluty. Zakaz posiadania i kopania bitcoina. Od maja zmiany w prawie
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER/EastNews

Kryptowaluty mogą być dla spekulantów szansą na szybki zarobek, jednak brak formalnego uregulowania rynku jest również okazją dla oszustów. Założyciel jednej z giełd zniknął z kraju po opublikowaniu informacji o wprowadzeniu rządowego zakazu posiadania tych walut cyfrowych. Klienci mają zablokowany dostęp do ulokowanych przez siebie 2 mld dol.

Kryptowaluty budzą skrajne emocje. Już w połowie marca pisaliśmy o pierwszym kraju, który w prowadza oficjalny zakaz handl u, a nawet posiadania tych walut cyfrowych. Osoby, które się nie dostosują, zostaną ukarane

Teraz pojawiła się informacja, że kolejne państwo idzie tą samą drogą. Tym razem Turcja zakazuje kryptowalut. W dniu ogłoszenia decyzji przez tamtejszy rząd, założyciel rodzimej giełdy kryptowalut zniknął z kraju. W efekcie aż 391 tys. klientów straciło dostęp do zapisów o wartości 2 mld dolarów.

Zakaz kryptowalut. Turcja wprowadza od maja 2021 nowe prawo

Założyciel giełdy kryptowalut Faruk Ozer miał wyjechać do Albanii po podaniu przez Bank Centralny Turcji informacji o wprowadzeniu zakazu handlu. Dwudziestosiedmiolatek został odnaleziony w Tiranie, tłumaczył się, że załatwiał tam interesy dotyczące platformy Thodex.

Giełda działała od 2017 roku. Po wyjeździe założyciela ponad 60 pracowników zostało aresztowanych, a ich biura przeszukane. Władze zabezpieczyły nośniki danych i oficjalnie zawiesiły działalność Thodex w Turcji. A jak giełda tłumaczy wstrzymanie obrotu walutą? Jako argument podawana jest „chęć dołączenia na zasadach partnerstwa zagranicznego prestiżowego inwestora”.

Interpol wydał list gończy za szefem tureckiej giełdy. Zagraniczne media donoszą, że trwają rozmowy między Ankarą a Tiraną w sprawie ekstradycji Faruka Ozera, który oskarżony jest o defraudację środków na ogromną skalę.

Średni wolumen transakcji kryptowalutowych wynosił przed zamknięciem giełdy Thodex między 1 a 2 mld dol. dziennie. Szacuje się, że między 16 a 20 proc. obywateli Turcji było posiadaczami kryptowalut w 2020 roku.

RadioZET.pl