Zamknij

Krach na Bitcoinie. Kryptowaluty toną. Panika na rynkach finansowych

19.05.2021 22:15
Kryptowaluty. Dlaczego bitcoin spada. Kiedy sprzedać kryptowaluty. Czarna środa
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews

Kryptowaluty notują ogromne spadki. W głównej mierze ma na to wpływ krach na Bitcoinie. Jego kapitalizacja w środowy wieczór wynosi 723,12 mld dol. Gwałtowne obniżki odbijają się na całym rynku, a 19 maja 2021 został już okrzyknięty „Czarną Środą”.

B itcoin spadł do poziomu 30 tys. dolarów. Trend spadkowy widoczny był już w drugim tygodniu maja, po tym jak Elon Musk poinformował, że Tesla nie będzie akceptować dłużej płatności tą kryptowalutą za swoje samochody. 

Ogromne spadki wywołały panikę na rynkach finansowych. Bitcoin stracił już na wartości w ok. tydzień 25 tys. dolarów.

„Czarna Środa” na rynku kryptowalut

W połowie kwietnia pisaliśmy o rekordowo wysokiej wycenie bitcoina. Wiązała się ona wówczas z debiutem giełdy kryptowalut Coinbase na NASDAQ. Co więc zmieniło się w tak krótkim czasie? Duże spadki rozpoczęły się od publikacji tweeta przez Elona Muska. Gdy szef Tesli poinformował w połowie maja, że firma nie będzie dłużej przyjmowała płatności za samochody w bitcoinach, kurs kryptowaluty załamał się.

Kolejnym ciosem dla pozycji bitcoina była decyzja chińskich władz, które wydały zakaz świadczenia usług powiązanych z transakcjami kryptowalutowymi. Był on skierowany do instytucji finansowych i firm płatniczych. Wtedy inwestorzy uznali, że chiński bank centralny dobija kryptowaluty, a bitcoin po raz pierwszy od lutego zaliczył spadki poniżej 40 tys. dol. za token.

Jak to się przełożyło na sytuację finansową na rynku? Widać już konkretne efekty. Jeszcze w kwietniu inwestorzy ulokowali w bitcoinach 1,2 bln dol. Natomiast od połowy tego miesiąca z rynku zniknęło już 500 mld dol.

Krach na bitcoinie. Spadki kryptowalut

Spadkowy trend na bitcoinie odbija się również na innych kryptowalutach. Zauważalnie traci m.in. Ethereum, Dogecoin czy Litecoin.

Poza Chinami są jeszcze inne kraje, które z dystansem podchodzą do bitcoina. Również Turcja i Indie wprowadziły całkowite lub częściowe zakazy posiadania lub korzystania z kryptowalut.

RadioZET.pl