Zamknij

Krowa plus i świnia plus. Rusza nabór wniosków

10.03.2020 14:49
Krowa plus. Świnia plus. Wymagania. Od 15 marca można składać wnioski
fot. sal73it/Shutterstock (ilustracyjne)

Startuje nabór wniosków na dotacje dla rolników potocznie nazywane krowa plus i świnia plus. Od 15 marca rolnicy będą mogli ubiegać się o dodatkowe dopłaty do utrzymywania krów i świń.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Krowa plus i świnia plus to potoczna nazwa nowego rodzaju wsparcia finansowego z PROW 2014-2020 - "dobrostan zwierząt". 

Jest ono skierowane do hodowców krów i świń, które ma na celu zrekompensowanie rolnikom dodatkowo poniesionych kosztów i utraconych dochodów w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższeniem warunków chowu.

Krowa plus. Skąd PiS weźmie pieniądze na program dla rolników?

Krowa plus. Świnia plus. Do kiedy wnioski?

Przez dwa miesiące - od 15 marca do 15 maja - o dofinansowanie można starać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). 

W programie chodzi przede wszystkim o zwiększenie powierzchni bytowej przypadającej na jedno zwierzę (krowę, lochę, tucznika) o co najmniej 20 proc. w stosunku do wymaganej obecnie minimalnej powierzchni lub przez zorganizowanie zwierzętom dostępu do pastwiska czy wybiegu.

Krowa plus. Świnia plus. Ile można zyskać?

Roczne stawki pomocy wyniosą: 301 zł na lochę (zwiększenie powierzchni w budynkach); 24 zł na tucznika (zwiększenie powierzchni w budynkach), 185 zł na krowę mleczną (wypas w sezonie pastwiskowym); 595 zł na krowę mleczną (zwiększenie powierzchni w budynkach) oraz 329 zł na krowę mamkę (dostęp do wybiegów poza sezonem pastwiskowym).

Zobacz także

W ramach programu "Dobrostan zwierząt" zaplanowano również rekompensatę za dostęp świń (lochy, tuczniki) do wybiegów. Jednak ze względu na występujący na terenie Polski afrykańskiego pomoru świń (ASF) te warianty wsparcia nie będą w naborze 2020 roku realizowane - poinformowała ARiMR.

Nabór wniosków przewidziano drogą elektroniczną, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, na wspólnym formularzu wniosku dla płatności bezpośrednich i płatności obszarowych Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020. Wniosek będzie dostępny od niedzieli 15 marca.

Wniosek wraz z załącznikami może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków - do 9 czerwca 2020 roku, jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od 16 maja 2020 r., stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1 proc. należnej kwoty płatności - przypomniana ARiMR.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi szacuje, że ze wsparcia w ramach działania krowa plus i świnia plus będzie mogło skorzystać ok 65 tys. polskich rolników. W budżecie PROW 2014-2020 zarezerwowano na ten cel 50 mln euro.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP