Zamknij

„Krowa plus”. Skąd PiS weźmie pieniądze na program dla rolników?

Piotr Drabik
08.04.2019 10:52
Krowa plus. Skąd PiS weźmie pieniądze na program dla rolników? Od kiedy. Ile. Co to
fot. ulleo/Pixabay (ilustracyjne)

PiS obiecał rolnikom dopłaty 500 złotych dla każdej krowy i 100 zł do każdego tucznika. Z czego partia rządząca zamierza finansować program? Z pieniędzy planowanych w najnowszym unijnym budżecie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Krowa plus to najnowsza propozycja PiS dla rolników. Plan ogłosił w sobotę w Kadzidle k. Ostrołęki (woj. mazowieckie) podczas konwencji partii rządzącej poświęconej mniejszym miejscowościom i polskiemu rolnictwu jej prezes.

Kaczyński podkreślił konieczność wsparcia lokalnych producentów żywności.

– Chodzi także o szczególne wsparcie dla gospodarstw, które na tych samych zasadach, z własnych pasz [...], z własnego chowu, produkują żywość, która jest sprzedawana lokalnie. Najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy, ale może być więcej – powiedział prezes PiS.

Kaczyński przebija wszystkich: 500 plus na każdą krowę i 100 zł na tucznika

Z czego będzie finansowana „Krowa plus”?

Najnowsza propozycja partii rządzącej dla rolników ma być realizowana dzięki środkom unijnym.

Kaczyński mówił, że będzie to możliwe m.in. dzięki zwiększeniu udziału Polski w puli środków europejskich na rolnictwo. „Było 8 procent, wywalczymy to, że będzie więcej” – powiedział. 

Prezes PiS zapowiedział, że Polska będzie „twardo zabiegać” o to, by nasz kraj tym razem dostał najwięcej ze wszystkich państw w ramach Programu rozwoju obszarów wiejskich (PROW). Zauważył, że polscy rolnicy są w UE dyskryminowani, dostają mniej dopłat na hektar niż inni.

Zdaniem lidera partii rządzącej w podziale unijnych pieniędzy jest „pewna szczególna niesprawiedliwość”. „Jeśli spojrzeć na całość, to 80 procent przypada bardzo wielkim gospodarstwom rolnym, a tylko 20 procent mniejszym i średnim” – wskazał Kaczyński.

Kilka godzin po zapowiedzi prezesa PiS europoseł tej partii Zbigniew Kuźmiuk wyjaśnił, że pieniądze na wsparcie na rolników będzie pochodzić z drugiego filaru Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). 

- Będziemy bardzo mocno zabiegali również o to, żeby większe były środki dla Polski na program rozwoju obszarów wiejskich (...) Mówiąc w dużym uproszczeniu chodzi o środki na rozwój gospodarstw, na wsparcie przetwórstwa, na działania proekologiczne w rolnictwie - tłumaczył Kuźmiuk w poniedziałek na konferencji prasowej.

- W wymiarze krajowym będziemy starali się przesterować przekazywanie pieniędzy do gospodarstw rolnych tak, aby ograniczyć wsparcie dla przedsiębiorstw rolnych, a skierować większy niż do tej pory strumień pieniędzy do małych i średnich gospodarstw - oświadczył europoseł.

- Na tym tle prezes Jarosław Kaczyński zaprezentował program oparty na dobrostanie zwierząt, adresowany do małych i średnich gospodarstw; to ta sprawa wsparcia dodatkową kwotą 100 złotych hodowli trzody chlewnej w małych i średnich gospodarstwach i 500 złotych (wsparcia hodowli - przyp. red.) krów, w tym krów mlecznych - tłumaczył Kuźmiuk.

500 zł na każdą krowę. Ardanowski: To nam się należy ze sprawiedliwych podziałów

Ile daje Unia na rolnictwo?

Według przedstawionego przez Komisję Europejską projektu wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 budżet na WPR ma wynieść 365 mld euro dla wszystkich krajów UE. 

Jak wskazał portal wiescirolnicze.pl, to stanowi 28 proc. nowego unijnego budżetu. W porównaniu do kończącej się właśnie wieloletniej ramy finansowej 2014-2020 to kwota niższa o 14 proc. Na dopłaty bezpośrednie dla rolników ma zostać przeznaczone 265 mld euro. Nadal nie wiadomo, ile dostaną z tego polscy rolnicy.

Kuźmiuk dodał, że w obecnej perspektywie finansowej 2014-2020 programy podobne do „Krowa plus” są realizowane na przykład w Rumunii, Finlandii i Włoszech. Europoseł PiS wskazywał, że „ze swoich kopert narodowych w ramach WPR te kraje przeznaczyły na ten cel ok. 1,5 miliarda euro”.

Warto podkreślić, że kształt nowego rozdania unijnych pieniędzy będzie podlegać jeszcze negocjacjom. 

Bardzo krytycznie do propozycji prezesa PiS dla rolników odniósł się Janusz Lewandowski, europoseł PO i wiceszef Komisji Budżetowej PE. „Prezes Kaczyński plecie głupstwa o dopłatach rolnych. Od ściany do ściany. Kiedyś chciał je skasować, teraz chciałby sam je ustalać – jakby nie słyszał o Wspólnej Polityce Rolnej. Rozdaje budżet, którego jeszcze nie ma. Objaw desperacji i niewiedzy” – napisał na Twitterze. 

– 1,3 miliona gospodarstw rolnych czerpie korzyści z UE, pracuje się dla nich, a nie dla tucznika. Pieniędzy może nie być dla państw łamiących zasady państwa prawa. Czy rolnicy mnie słyszą? – mówił podczas konwencji PO w Gdańsku.

RadioZET.pl/TVN24BiS.pl/PAP/PTD