Zamknij

Krótsza ważność certyfikatów covidowych. Nowe prawo zadziała wstecz

22.12.2021 12:34
Krótsza ważność certyfikatów covidowych. Nowe prawo zadziała wstecz
fot. Marek BAZAK/East News

Ważność certyfikatów covidowych zostanie skrócona z 12 do 9 miesięcy. Co to oznacza dla przedsiębiorców? Czy podróże służbowe staną pod znakiem zapytania? Sprawdzamy, od kiedy będzie obowiązywać nowe prawo.

Szczepienia na koronawirusa wymieniane są przez rządzących jako najważniejszy czynnik walki z przestojem gospodarczym. Mają one wspomóc przedsiębiorców przed kolejnym lockdownem, bo niższa liczba zakażeń to mniejsza potrzeba wprowadzania obostrzeń. Szczególnie, gdy zdaniem ekspertów obostrzenia działają tylko na papierze. Tymczasem rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz nawiązał do decyzji Komisji Europejskiej w sprawie ważności certyfikatów covidowych. Będą one ważne krócej, co zmusi Polaków do szybszego przyjmowania kolejnej dawki szczepienia.

Czy przyjęcie dawki przypominającej będzie niezbędne do uznawania w świetle przepisów za „osobę zaszczepioną”, zwolnioną z obostrzeń i części procedur? Resort przypomniał, że zgodnie z definicją „osoba zaszczepiona” to osoba, „u której od przyjęcia ostatniej dawki minęło 14 dni, zastosowany preparat został dopuszczony do obrotu i stosowania w UE lub znajduje się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy”. 

Certyfikaty covidowe będą ważne 9 miesięcy zamiast roku

Nowe przepisy dotyczące krótszej ważności certyfikatów covidowych będą obowiązywać w 27 krajach Unii Europejskiej od 1 lutego 2021 roku. Do tego czasu w całej wspólnocie mają zostać dostosowane aplikacje mobilne używane do weryfikacji cyfrowych certyfikatów COVID.

Rozporządzenie KE z wczoraj mówi o ważności certyfikatów covidowych, od 1 lutego, w okresie 9 miesięcy. Czyli certyfikaty covidowe po pełnym wyszczepieniu będą ważne 9 miesięcy. Minister zdrowia podjął decyzję, aby w Polsce również certyfikaty po doszczepieniu, po dawce przypominającej, były również od 1 lutego ważne 9 miesięcy

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia

Zwykle nowe przepisy obowiązują od dnia ich wprowadzenia. Tym razem zasada będzie trochę inna. Rzecznik MZ zaznaczył, że wszystkie wcześniejsze certyfikaty też będą ważne 9 miesięcy, a nie tylko te, które zostaną wydane od lutego przyszłego roku.

Unijny certyfikat covidowy będzie ważny dokładnie 270 dni i będzie obowiązywał „do celów podróży wewnątrz UE”. Do przedłużenia ważności dokumentu będzie wymagana dawka przypominająca.

RadioZET.pl/PAP/Rafał Białkowski