Zamknij

ZBP: udaremniono próbę wyłudzenia kredytów na 125 mln zł

28.08.2020 10:45
Kredyty podczas pandemii. Udaremniono próbę wyłudzenia 125 mln zł
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News (ilustracyjne)

Ponad 125 mln zł próbowano wyłudzić z kredytów w pierwszej połowie 2020 roku - podał Związek Banków Polskich (ZBP). Liczba takich przypadków była większa niż rok temu.

Pandemia koronawirusa nie sprawiła, że liczba prób wyłudzeń kredytów spadła. Monday News, powołując się na dane ZBP, podał, że w okresie od stycznia do marca tego roku udaremniono 3053 próby wyłudzeń pożyczek o łącznej wartości 125 mln zł.

- W drugim kwartale bieżącego roku mieliśmy lockdown, społeczeństwo przebywało w domach. Natomiast przestępcy pozyskują dokumenty tożsamości Polaków np. w galeriach handlowych, a one były zamknięte. Prawdopodobnie wykorzystywali więc m.in. dowody osobiste, które zostały skradzione lub zgubione w latach wcześniejszych - komentował dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich, w rozmowie z Monday News.

Jak wyłudza się kredyty w Polsce?

Związku Banków Polskich podał, że prób wyłudzenia kredytów w pierwszej połowie 2020 roku było o 814 więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. "Wówczas odnotowano ich łącznie 2239, w tym w I kwartale – 1117, a w kolejnym – 1122. Natomiast od stycznia do marca br. takich zdarzeń było 1373, a od samego kwietnia do czerwca – 1680" - poinformowało Monday News.

Zobacz także

Bartosz Wójcicki, dyrektor Biura Usług Antyfraudowych w BIK SA, tłumaczył, że zwiększenie dostępności i popularności usług online podczas pandemii stwarza przestępcom nowe możliwości wyłudzeń.

Obecna sytuacja niejako wymusiła na bankach i firmach pożyczkowych konieczność stosowania zaawansowanych mechanizmów weryfikacyjnych. A przez ich popularyzację system finansowy jest coraz lepiej zabezpieczany przed zdarzeniami związanymi z kradzieżą tożsamości

Bartosz Wójcicki

Zobacz także

Największa kwota prób wyłudzeń kredytów wyniosła 2,4 mln zł - wynika z danych ZBP. Najwięcej prób zanotowano na Mazowszu, Wielkopolsce i Dolnym Śląsku. 

Kwota największej udaremnionej próby wyłudzenia się obniża. To oznacza, że za działalność przestępczą związaną z wykorzystaniem dokumentów tożsamości nie biorą się już grupy profesjonalne. Tym procederem zajmują się amatorzy. Profesjonaliści wiedzą, że system dokumentów zastrzeżonych jest coraz bardziej szczelny. Podobne zjawisko w sektorze finansowym obserwowaliśmy przy okazji fizycznych napadów na placówki bankowe i bankomaty

dr Przemysław Barbrich

RadioZET.pl/Monday News