Zamknij

Podatek bankowy zapłacili kredytobiorcy

14.01.2020 08:39
Podatek bankowy scedowany na klientów
fot. Shutterstock/Freedomz (ilustracyjne)

Po czterech latach obowiązywania podatku od instytucji finansowych kasa państwowa zyskała 17 miliardów złotych. „Dziennik Gazeta Prawna” wskazuje, że podatek ten przerzucono na klientów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Na dodatkowe obciążenia banki zareagowały obniżką oprocentowania depozytów i podwyższeniem kosztu kredytu. I nie zmieniły podejścia do dziś – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dziennik wskazuje, że Skarb Państwa bogaci się nie tylko na samym podatku bankowym. Obligacje skarbowe wyłączone są z podstawy naliczania tego podatku, a co za tym idzie – są bardziej opłacalne i popularne. Mniej opłacalne od czasu wprowadzenia podatku bankowego są depozyty i kredyty.

Zobacz także

Wprowadzenie tego podatku ewidentnie poszerzyło różnicę w oprocentowaniu depozytów i kredytów. To oznacza, że efektywnie na podatek składają się klienci banków. Taki efekt było widać już w momencie wprowadzania podatku, bo oprocentowanie depozytów zostało obniżone – tłumaczy Tomasz Mironczuk, prezes Instytutu Rynku Finansowego dla DGP.

Zobacz także

Podatek od niektórych instytucji finansowych, inaczej podatek bankowy, obciąża aktywa wybranych instytucji finansowych. Płacą go banki, choć obciąża on również towarzystwa ubezpieczeń, większe firmy pożyczkowe czy spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”