Zamknij

Gigantyczne długi młodych Polaków. 23-latek ma do oddania 3,5 mln zł

01.10.2019 13:47
Kredyty i długi. Młodzi Polacy są zadłużeni na ponad 1 mld zł. 23-latek ma do oddania 3,5 mln zł
fot. Asier Romero/Shutterstock (ilustracyjne)

Młodzi Polacy w wieku 18-24 lata są zadłużeni na ponad 1 miliard złotych. Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej w ciągu ostatnich trzech lat długi wzrosły o ponad połowę. Rekordzista – 23-latek – ma na minusie prawie 3,5 mln zł.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Najczęściej problemy z finansami mają młodzi ludzie w województwach: dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim.

Rekordzista ma 3,5 mln zł długu

Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK w ciągu trzech lat, od czerwca 2016 do czerwca 2019 roku, wśród 18-24 latków przybyło najmniej niesolidnych dłużników.

Podczas gdy średnio liczba osób opóźniających spłatę kredytów i bieżących rachunków wzrosła o 22 proc., u młodych było to 7 proc.; najgorzej wypadli 45-54 latkowie. Niespłacone zobowiązania ma około 150 tys. osób z 3,1 mln w wieku 18-24 lat.

Zobacz także

Długi młodych Polaków
fot. BIG InfoMonitor

Jak wskazał prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, finansowe problemy ma co dwudziesty 18-24-latek, podczas gdy przed trzema laty był to co 25.

Młodzi, którzy wpadną w kłopoty albo już je mają, powiększają swoje zaległości w znacznie szybszym tempie niż starsze pokolenia.

Sławomir Grzelczak

Eksperci BIG InfoMonitor wyliczyli, że w trzy lata zaległości 18-24-latków wzrosły o połowę. Po czerwcu 2016 r. ich średnie przeterminowane zobowiązanie wynosiło 4,9 tys. zł, a teraz dochodzi do 7,1 tys. zł (podobnie źle sytuacja przedstawia się wśród seniorów).

Zaległości wszystkich niesolidnych dłużników przez trzy lata powiększyły się o jedną trzecią.

Rok temu największy dłużnik (22-latek) miał niecałe 1,9 mln zł zaległości, a w tym roku rekordzista (23-latek) ma na minusie niemal 3,5 mln zł. W dziesiątce obecnych rekordzistów pojawiły się cztery kobiety, podczas gdy przed rokiem była jedna – wyliczył BIG InfoMonitor.

Długi młodych Polaków
fot. BIG InfoMonitor

Zobacz także

Młodzi pożyczają głównie na elektronikę

Razem wszyscy młodzi mają ponad 1 miliard zł zaległości – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz z bazy BIK. Prawie 526 mln zł stanowią zaległości pozakredytowe, a ponad 535 mln zł – zobowiązania kredytowe.

Eksperci BIG zwracają uwagę, że ludzie młodzi nie mają jeszcze oszczędności i większe wydatki muszą finansować pożyczonymi pieniędzmi. Dodatkowo brakuje im często odpowiedniej edukacji finansowej. Połowa 18-24-latków przyznaje, że ma niewielką lub wręcz bardzo słabą wiedzę o finansach osobistych.

W konsekwencji błędów młodości szczególnie dotkliwa może okazać się na przykład odmowa udzielenia kredytu i to w momencie, gdy komuś będzie na tym najbardziej zależało. Ze względu na długi w rejestrze BIG lub z powodu złej historii kredytowej w BIK zainteresowany nie pożyczy pieniędzy np. na uruchomienie czy rozwój biznesu lub zakup mieszkania.

Sławomir Grzelczak

Najwięcej 18-24 latków ma problemy finansowe na Dolnym Śląsku; uwzględniając wszystkich, od 18-latka do seniora, najgorszym województwem w kraju jest woj. lubuskie. Młodzi nieco mniej rzetelnie niż inne grupy wiekowe spłacają również zobowiązania na Pomorzu i Mazowszu, ale za to lepiej w Łódzkiem i na Opolszczyźnie.

Finansowa sytuacja młodych byłaby lepsza, gdyby nie rozrzutność i życie ponad stan – uważają eksperci BIG, którzy powołują się na badania Quality Watch.

Wynika z nich, że 12 proc. osób do 24. roku życia w ogóle nie traci pieniędzy na zbyt drogie zakupy, a jedna czwarta płaci za różne rzeczy za dużo, tracąc w ten sposób miesięcznie co najmniej jedną dziesiątą swojego budżetu.

Problemem jest przede wszystkim sprzęt RTV i AGD – 32 proc. wskazań. Kolejną z głównych kategorii, na które młodzi ludzie wydają więcej, niż w swoim przekonaniu powinni, jest elektronika.

Zobacz także

Długi młodych Polaków
fot. BIG InfoMonitor

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając na podstawie Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP