Zamknij

Ponad 600 tys. młodych jest zadłużonych. Mają do oddania średnio 12,9 tys. zł

30.09.2019 18:42
Kredyty hipoteczne. Zadłużonych jest ponad 600 tys. młodych Polaków
fot. kudla/Shutterstock (ilustracyjne)

Ponad 600 tys. młodych Polaków w wieku od 18 do 24 lat żyje na kredyt. Jak podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK) 65,5 proc. stanowią kredyty gotówkowe i ratalne.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

BIK wyjaśniło, że średnio młody kredytobiorca zaciągnął kredyt gotówkowy na kwotę 12 925 zł.

Osoby młode korzystają z różnych form kredytowania. Struktura kredytów posiadanych przez młodych wynika z ich wieku i potrzeb, mocno powiązanych ze stylem życia, uzupełnianą coraz powszechniejszą praktyką równoległego podejmowania pracy zarobkowej.

Zobacz także

Młodzi mają do oddania miliardy złotych 

Biuro wyliczyło, że całkowita wartość zaciągniętych kredytów przez Polaków wynosi 10,84 mld zł (stan na pierwszą półrocze 2019 roku), a kwota pozostająca do spłaty to 8,61 mld zł.

Udział kredytów młodych kredytobiorców wynosi odpowiednio 1,3 proc. wartości oraz 4 proc. liczby wszystkich czynnych kredytów w Polsce.

Zadłużenie młodych Polaków. Raport BIK
fot. BIK

Jak zauważyło BIK w kredytach zaciąganych przez młodych "poważny udział w całkowitej wartości zadłużenia stanowią kredyty mieszkaniowe".

Choć jest ich niewiele, bo tylko 1,4 proc., to ich całkowita kwota 2,7 mld zł stanowi ponad 30 proc. długu, jaki pozostaje młodym do spłaty.

Średni kredyt na mieszkanie, zaciągnięty przez młodych, jest na niewiele powyżej 197 tys. zł. Obecnie kredyt mieszkaniowy spłaca 25,2 tys. osób w wieku 18 – 24 lata.

Zobacz także

Połowa młodych kredytobiorców jest z mniejszych miast

Jak wyjaśniono, młodzi spłacają łącznie ponad 1,11 mln różnych rodzajów kredytów, z których: niemal 70 proc. to kredyty konsumpcyjne (40,7 proc. gotówkowe i 24,8 proc. ratalne), 20,9 proc. limity w koncie, 12,2 proc. karty kredytowe, 1 proc. kredyty mieszkaniowe.

Średnia wartość do spłaty z tytułu wszystkich rodzajów spłacanych zobowiązań młodych Polaków to 7 tys. 743 zł.

Według BIK ponad połowa młodych, którzy zaciągnęli kredyt, mieszka w miastach do 25 tys. mieszkańców. Najwięcej zobowiązań posiadają mieszkańcy województwa mazowieckiego (12,82 proc.) i śląskiego (11,6 proc.), a najmniej mieszkańcy województw świętokrzyskiego (2,34 proc.) i opolskiego (2,27 proc.).

Jak zauważono, zróżnicowanie geograficzne rozkładu kredytobiorców w Polsce skorelowane jest z ich terminową obsługą. Analizy BIK wskazują, że południowo-wschodnia część kraju obsługuje kredyty dużo lepiej niż północno-zachodnia.

Prof. Waldemar Rogowski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH) ocenił, że jest to sytuacja, która występuje we wszystkich grupach wiekowych, a wynika ona z uwarunkowań kulturowych i wyznawanych poglądów, jak również podejścia do życia.

Jednak stając nieco w obronie młodych, należy dodać, że w całej populacji kredytobiorców tylko 8,7 procent osób nieterminowo reguluje swoje zobowiązania kredytowe, czyli opóźnia się z obsługą kredytu powyżej 90 dni. W dużej części wynika to z posiadanych kredytów mieszkaniowych, które stanowią 8 procent wszystkich kredytów Polaków, a w przypadku młodych osób tylko 1,4 procent

Prof. Waldemar Rogowski

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP