Zamknij

Banki ograniczyły sprzedaż kredytów mieszkaniowych

20.08.2020 09:09
Kredyty hipoteczne 2020. Banki zmniejszyły sprzedaż
fot. Wojtek Laski/East News (ilustracyjne)

Spadła sprzedaż kredytów mieszkaniowych. Według "Dziennika Gazety Prawnej" była ona o jedną czwartą niższa w porównaniu do ubiegłego roku. 

Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła zarówno na rynek finansowy, jak i branżę nieruchomości. Tylko warto przypomnieć, że w ostatnich miesiącach pojawiła się dla klientów możliwość zawieszenia na 3 miesiące spłaty zaciągniętych zobowiązań.  

Jak podał "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej, w lipcu tego roku banki pożyczyły swoim klientom na zakup mieszkań ponad 4,7 mld zł. 

Banki rzadziej przyznają kredyty

Dla porównania w lipcu 2019 r. było to nieco ponad 6,1 mld zł. Mniejsza jest też liczba kredytów - w lipcu 2020 r. zawarto ponad 17,2 tys. umów, podczas gdy rok wcześniej 22,3 tys.

Zobacz także

W ocenie "DGP" klienci są skłonni wziąć częściej kredyty mieszkaniowe, ale bank są ostrożniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu.

"Indeks BIK, którym biuro mierzy popyt, wyraźnie wzrósł w lipcu. Co prawda spadł o 3,5 proc. w porównaniu do lipca 2019 r., ale wartość kredytów, o jakie wnioskowali klienci banków, była już o 7,3 proc. wyższa niż w czerwcu i aż o 39,3 proc. większa od wartości wniosków składanych w kwietniu" - napisał dziennik.

Zobacz także

Cytowany przez gazetę główny analityk BIK prof. Waldemar Rogowski wskazał, że tego roku w lipcu banki udzieliły - zarówno liczbowo, jak i wartościowo - o 23 proc. mniej kredytów mieszkaniowych w stosunku do takiego samego okresu ubiegłego roku.

Jak dodano, problem dotyczy szczególnie długu, jaki chcieliby zaciągnąć w bankach młodzi, przed 30. rokiem życia. 

RadioZET.pl/PAP