Zamknij

Ministerstwo Finansów chce zwolnić frankowiczów z PIT

11.03.2020 09:14
Kredyty frankowe. Ministerstwo zwolni kredytobiorców z PIT
fot. Shutterstock/mathom (ilustracyjne)

Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzaniem w sprawie kredytobiorców frankowych. Chodzi o zwolnienie ich z podatku w rozliczeniu za 2019 rok.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Resort finansów poinformował o pracach nad rozporządzeniem w sprawie zaniechania poboru PIT od niektórych przychodów, związanych z kredytem mieszkaniowym udzielonym na cele mieszkaniowe.

Kredytobiorcy, którym w 2019 rokubanki umorzyły kredyt mieszkaniowy lub naliczyły ujemne oprocentowanie, a przychód z tego tytułu uwzględniły w rocznym zeznaniu, teraz powinny złożyć korektę rozliczenia – czytamy w komunikacie.

Planowane rozporządzenia spowoduje, że przychody kredytobiorców, które bank wskazał wcześniej w PIT-11, zostaną zwolnione z podatku. Oznacza to, że nie należy ich wykazywać w zeznaniu podatkowym.

Zobacz także

- PIT-11 zostały już przez banki przekazane do urzędów skarbowych i do podatników oraz uwzględnione w usłudze Twój e-PIT. Osoby, które już rozliczyły roczny PIT (zarówno elektronicznie jak i papierowo) i uwzględniły te kwoty w rozliczeniu, powinny złożyć korektę – informuje resort finansów.

Jak złożyć korektę PIT?

W przypadku złożenia deklaracji za pośrednictwem programu Twój e-PIT, złożenie korekty to kwestia kilku kliknięć. W usłudze Twój e-PIT wystarczy po zalogowaniu wybrać opcję „Złóż korektę” i poprawić błędne informacje.

Zobacz także

Jeśli korekta jest składana papierowo lub elektronicznie, podatnik wypełnia jeszcze raz druk PIT-37 i zaznacza korektę deklaracji w pozycji „cel złożenia zeznania” oraz wprowadza poprawki. Tak wypełniony formularz składa w urzędzie skarbowym, wysyła pocztą lub przez internet. Warto postarać się o potwierdzenie złożenia korekty - w usłudze Twój e-PIT lub dla zeznań przesłanych elektronicznie, formą potwierdzenia jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

RadioZET.pl