Zamknij

Sektor bankowy nadal w kryzysie. Co to oznacza dla klientów?

08.07.2020 09:41
Kredyty coraz mniej dostępne. Sektor bankowy w kryzysie
fot. Shutterstock/Daniel Jedzura (ilustracyjne)

Banki nadal nie zaczęły odrabiać strat wywołanych koronakryzysem. Eksperci prognozują, że sytuacja w tym sektorze może się pogorszyć, co odczują także klienci banków.

Chaos na rynku finansowym, zwiększony popyt na pożyczki i wakacje kredytowe. Koronakryzys wpędził sektor bankowy w tarapaty finansowe. Jak wynika z raportu spółki Kochański & Partners, banki do dziś tkwią w kryzysie.

-Polskie banki nadal nie rozpoczęły odrabiania strat poniesionych w związku z pandemią koronawirusa. Analitycy alarmują: jeśli szybko nie zostaną podjęte konkretne działania, kryzys w sektorze bankowym jeszcze się pogłębi – czytamy w raporcie.

Banki w kryzysie. O kredyt będzie coraz trudniej?

Autorzy raportu ocenili, że sektor bankowy w Polsce wyjątkowo boleśnie odczuł skutki pandemii koronawirusa notując w połowie maja spadki rzędu 45 procent w porównaniu z poziomem ze stycznia.

Co gorsza, nic nie zapowiada szybkiego wyjścia z kryzysu. Aktualne wyceny indeksów wskazują, że banki do tej pory jeszcze nie rozpoczęły odrabiania strat 

– czytamy w raporcie

Banki już teraz mniej ufają klientom, których sytuacja finansowa jest niestabilna. Rzadziej udzielają kredytów, a sam proces obwarowany jest surowymi warunkami. Eksperci z Kochański & Partners piszą o większym ryzyku niewypłacalności klientów, co odbiłoby się na wynikach finansowych banków.

Można mieć jednak nadzieję, że wraz z dalszym odmrażaniem gospodarki aktywność banków wzrośnie, a restrykcje będą stopniowo łagodzone 

– czytamy w raporcie.

Jak zaznacza Szymon Balcerzak, szef Zespołu Doradztwa Transakcyjnego i Analiz w firmie Kochański & Partners, jedynie złagodzenie przez banki obostrzeń w zakresie udzielania kredytów przyspieszy proces odrabiania strat. - Zbyt długie zwlekanie może pogłębić kryzys w sektorze – dodaje ekspert.

Autorzy raportu wskazują, że nie tylko polski sektor bankowy przeżywa kryzys. W Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie maja banki odnotowały spadki sięgające aż 50 procent.

RadioZET.pl/PAP