Zamknij

Edukacja finansowa? Nie czytamy umów i niewiele wiemy o pieniądzach

10.03.2020 16:01
Wiedza finansowa Polaków 2020. Potrzeba edukacji ekonomicznej
fot. Shutterstock/golubovystock (ilustracyjne)

Co drugi Polak przyznaje się do niewielkiej wiedzy o finansach. Nie czytamy umów, nie rozumiemy podstawowych i nie pogłębiamy wiedzy. Efekt? Polacy nieumiejętnie inwestują pieniądze lub w ogóle tego nie robią.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Podjęcie decyzji o przystąpieniu do Pracowniczych Planów Kapitałowych, wybór metody oszczędzania po likwidacji Funduszy Emerytalnych czy nawet drożyzna w sklepach. Otaczająca nas rzeczywistość skłania do refleksji nad inflacją, systemem emerytalnym i sposobach inwestowania. Czy istnieje więc nadzieja, że poziom wiedzy finansowej Polaków wzrośnie? Dziś statystyki nie są zbyt optymistyczne.

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości  i Fundacji GPW nie świadczą dobrze o Polakach jako przedsiębiorcach czy inwestorach. Jedynie 12 procent pytanych Polaków określa swoją wiedzę finansową jako dobrą lub bardzo dobrą. Co ciekawe decydowanie najsłabiej w sferze wiedzy finansowej czują się osoby młode w wieku 18-24 lata – 83 procent. To też argument za wprowadzeniem edukacji finansowej w szkołach.

Zdaniem 31 procent badanych takie zajęcia powinny pojawić się w szkole średniej. 24 procent twierdzi, że już w podstawówce dzieci powinny uczyć się o finansach. Zaś dla 12 procent odpowiednim momentem na taką edukację byłby okres przedszkolny.  

Zobacz także

Z badania wynika, że Polacy mają problem z zagadnieniami z zakresu cyberbezpieczeństwa,  finansów publicznych i przedsiębiorczości. Jednocześnie, w stosunku do 2019 roku, dane wskazują na znaczącą poprawę wiedzy z zakresu oszczędzania. Może to wynikać z nowych regulacji prawnych, które niejako wymuszają na Polakach taką wiedzę. Chodzi np. o likwidację OFE czy PPK. 

Zobacz także

Z badania wynika, że znacząco wzrósł odsetek osób deklarujących brak jakiejkolwiek wiedzy o zasadach funkcjonowania giełdy – z 18 do 27 procent.

Tylko trzech na czterech Polaków dokładnie czyta podpisywane umowy np. z bankiem. Jedynie 30 procent z ankietowanych konsultuje treść zawieranych umów w razie wątpliwości.

Zobacz także

Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich, podczas konferencji prasowej zwrócił uwagę na fakt, że 65 procent Polaków jako główne źródło wiedzy o finansach po raz pierwszy wskazało banki i inne instytucje finansowe.

Odbieramy to jako przejaw rosnącego zaufania do pośredników i doradców, ale również traktujemy jako dużą odpowiedzialność, która codziennie spoczywa na barkach ponad 150 tysięcy pracowników sektora bankowego. W kontekście tegorocznych wyników badań, coraz istotniejszą rolę mogą odegrać także kampanie edukacyjne, zarówno te o charakterze międzybankowym, jak i prowadzone bezpośrednio przez banki 

- mówi Krzysztof Pietraszkiewicz

RadioZET.pl