Zamknij

Będzie łatwiej o kredyt? NBP: banki łagodzą politykę

03.08.2020 15:25
Kredyt. Banki zaczną łagodzić politykę - prognoza NBP
fot. Shutterstock/radoszki (ilustracyjne)

Banki przewidują nieznaczne łagodzenie polityki kredytowej i niewielki wzrost popytu we wszystkich kategoriach kredytów dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych - informuje Narodowy Bank Polski.

NBP w raporcie na temat sytuacji na rynku kredytowym w trzecim kwartale tego roku pisze o wzroście popytu na kredyty i bardziej liberalnej polityce banków względem klientów.

Koronakryzys przyczynił się do trzykrotnej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, co sprawiło, że kredyty były wyjątkowo tanie. Niepewna sytuacja finansowa potencjalnych klientów wymusiła jednak ostrożność na bankach, które zaostrzyły warunki. Teraz, zgodnie z prognozą NBP, sytuacja ma wracać do normy, a kredyty znów będą bardziej dostępne.

NBP o większej dostępności kredytów i łagodzeniu polityki banków

- W polityce kredytowej banków i popycie na kredyty pogłębiły się tendencje z I kwartału br. Zdecydowana większość banków zaostrzyła – często w znacznej skali – kryteria polityki kredytowej oraz gros warunków udzielania kredytów - informuje NBP.

Zobacz także

Ankietowani przez NBP analitycy są zdania, że to niepewność co do dalszych gospodarczych i społecznych skutków rozprzestrzeniania się pandemii silnie obniżyła popyt na kredyt ze strony sektora niefinansowego, w tym szczególnie na kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw i kredyty konsumpcyjne.

Na trzeci kwartał banki przewidują odwrócenie tendencji i nieznaczne łagodzenie polityki kredytowej oraz niewielki wzrost popytu we wszystkich kategoriach kredytów dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych 

- napisano w raporcie NBP

Zgodnie z prognozami, banki porzucą rygorystyczną politykę zarówno względem klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Będzie zatem łatwiej nie tylko o kredyt dla firmy, ale także o kredyt mieszkaniowy. Wnioskowanie o ten ostatni przez ostatnie miesiące wiązało się z szeregiem warunków do spełnienia, w tym m.in. wysokim, sięgającym 30 proc. wkładem własnym.

Zobacz także

"Oczekiwania na trzeci kwartał 2020 roku to zmiana dotychczasowej polityki kredytowej i jej złagodzenie” – czytamy w analizie NBP.

W ankiecie przeprowadzonej na początku lipca udział wzięły 24 banki.

RadioZET.pl/PAP/NBP