Zamknij

Kredyt na mieszkanie. Czy opłaca się spłacić przed czasem

02.03.2021 17:09
Kredyt mieszkaniowy. Spłata przed czasem. Czy to się opłaca
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nieruchomości to jedna z branż, które nie ucierpiały podczas pandemii. Mimo kryzysu gospodarczego ceny mieszkań rosną, a Polacy biorą kredyty na długie lata. Okazuje się, że nie spłacają ich przed czasem, nawet gdy ich na to stać.

Mieszkania drożeją, mimo pogarszającej się sytuacji gospodarczej wielu Polaków. Lockdown nie zaszkodził jednak branży nieruchomości. W połowie lutego pisaliśmy o wzroście cen o 6 proc.

Ceny mieszkań rosną szybciej niż pensje, a Polacy, którzy dysponują odłożoną gotówką nie chcą przeznaczać jej na wcześniejszą spłatę kredytu. Powody przedstawia w analizie HRE Investments, opierając się na danych NBP.

Nieruchomości. Spłata kredytu mieszkaniowego przed czasem

Z raportu wynika, że najważniejszymi powodami przez które zwlekamy z wcześniejszą spłatą zobowiązań są: ujemne oprocentowanie kredytów i chęć oszczędzania na przyszłość. Tylko w 2020 r. Polacy przeznaczyli ponad 9 mld zł na spłatę lub nadpłatę kredytów mieszkaniowych.To kwota wyższa niż przed rokiem.

Wynik za 2019 r. był niecodziennie skromny (5,5 mld).Wlatach 2015-18 standardem było natomiast, że Polacy przed czasem spłacali długi hipoteczne o wartości rzędu 8-11 mld zł.

Bartosz Turek, Główny analityk HRE Investments

Ekspert dodaje, że Polacy niechętnie nadpłacają kredyty mieszkaniowe. Jego zdaniem może to być "o tyle zaskakujące, że przeciętny taki dług jest dziś oprocentowany na 2,3 proc. w skali roku". W związku z tym, jeśli dłużnik by się go pozbył, mógłby zaoszczędzić na odsetkach 2,3 proc.

Z analizy wynika, że bankowe cenniki mogą powstrzymywać przed nadpłacaniem kredytu. Banki często pobierają prowizję za taką operację, co jest rekompensatą za to, że oddajemy pieniądze wcześniej i przez to bank nie zarobi tyle na odsetkach, ile się spodziewał. Wysokość tej prowizji jest różna. W przypadku kredytów zaciąganych przed 22 lipca 2017 r. wynosić może od 0 do 5 proc. nadpłacanej kwoty.

Mieszkania. Czy warto spłacać wcześniej kredyt

Nadpłacanie kredytu nie cieszy się obecnie dużą popularnością. W czasie międzynarodowego kryzysu, wywołanego przez COVID-19, Polacy wolą oszczędzać pieniądze na przyszłość.

W 2020 r. na przykład w bankach zgromadziliśmy dodatkowych prawie 96 mld zł (i to pomimo zrezygnowania z prawie co trzeciej lokaty), a 83 miliardy gotówki „zachomikowaliśmy” w domach

Bartosz Turek, Główny analityk HRE Investments

Inflacja jest na poziomie wyższym, niż przeciętne oprocentowanie. Ekspert zwrócił uwagę także na ujemne oprocentowanie kredytów: - "Kapitał pożyczony nam przez banki na zakup mieszkań traci zazwyczaj na wartości szybciej niż banki naliczają odsetki od długu"

RadioZET.pl/PAP