Zamknij

Będzie trudniej o kredyt? Banki zaostrzają politykę

05.02.2020 12:37
Kredyty mieszkaniowe 2020. Banki zaostrzają politykę
fot. Shutterstock/Grand Warszawski

Wyższa marża i większe wymagania dla przyszłych kredytobiorców. Banki zaostrzają politykę przy kredytach mieszkaniowych, co może znacznie zmniejszyć popyt na nie – wynika z danych NBP.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Wyniki kwartalnej ankiety Narodowego Banku Polskiego na temat sytuacji na rynku kredytowym nie pozostawiają złudzeń: coraz trudniej będzie uzyskać kredyt na mieszkanie. Ceny nieruchomości wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, a zapotrzebowanie na kredyt nie słabnie.

Z prognoz NBP wynika jednak, że popyt na kredyty mieszkaniowe zmaleje za sprawą większych wymagań banków. Wyniki ankiety sugerują, że w 2020 roku wzrosną marże kredytowe.

Zobacz także

Już w ostatnim kwartale 2019 roku banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych – wskazuje NBP. Ankietowane banki znacznie podniosły marżę kredytową, pozostawiając bez istotnych zmian inne warunki udzielania kredytów.

NBP jasno wskazuje, że popyt na kredyty mieszkaniowe maleje. Zdaniem większości ankietowanych instytucji, powodem jest ostrzejsza polityka banków. Dla 13 procent badanych wpływ na to miały rosnące ceny na rynku nieruchomości.

Zobacz także

Ocena sytuacji na rynku nieruchomości była jednak zróżnicowana, bo część z banków – 24 procent - uznała ją za czynnik zwiększający popyt na kredyty. W opinii 20 procent banków popyt był również wspierany przez poprawę sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych  – czytamy w analizie NBP.

Żaden bank nie wskazał czynników, które skłaniałyby go do łagodzenia polityki kredytowej. Do czynników nieobjętych ankietą wpływających na zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych banki zaliczyły, m.in. realizację zaleceń KNF oraz wyroku TSUE dotyczącego zwrotu opłat przy wcześniejszej spłacie kredytu i zmianę parametrów oceny zdolności kredytowej 

– dodaje NBP

Zobacz także

W styczniu Główny Urząd Statystyczny wskazał, że stawki za nieruchomości w trzecim kwartale minionego roku wzrosły o 2,1 procent w stosunku to poprzedniego kwartału.  

GUS porównał dane z lipca, sierpnia i września 2019 roku z analogicznym okresem w 2018 roku. Efekt? Mieszkania podrożały o 9 procent. Rok temu w tych miesiącach nieruchomości z rynku wtórnego można było nabyć na 6,7 procent mniejszą stawkę, zaś używane mieszkania kosztowały o prawie 11 procent mniej.

Zobacz także

RadioZET.pl/NBP/GUS