Zamknij

Coraz więcej osób bierze kredyt mieszkaniowy. Co z cenami na rynku?

13.01.2020 18:33
Kredyt mieszkaniowy 2020. Ceny mieszkań 2020 - dane BIK
fot. Shutterstock/radoszki (ilustracyjne)

Ceny mieszkań nie przestają rosnąć podobnie jak zainteresowanie kredytem. W grudniu 2019 roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało o 20 procent więcej klientów niż rok wcześniej. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Dane Biura Informacji Kredytowej nie pozostawiają złudzeń. Popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. W grudniu 2019 roku ubiegało się o niego 20 procent klientów więcej niż rok wcześniej. 

Wraz z popytem na kredyty rośnie też ich wartość. Średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 288,1 tys. złotych, to o 9 procent więcej niż w grudniu 2018 roku.

Zobacz także

BIK wskazuje, że tylko w grudniu o kredyt ubiegało się ponad 30 tysięcy osób. Końcem 2018 roku odnotowano 25 tysięcy potencjalnych kredytobiorców.  

Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej prof. Waldemar Rogowski wskazuje w komunikacie, że nadal utrzymuje się bardzo wysoki popyt na finansowanie nieruchomości kredytem bankowym.

Zobacz także

W dwunastu miesiącach 2019 roku blisko 450 tysięcy osób złożyło wniosek o kredyt mieszkaniowy. W porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku jest to więcej o 29 tysięcy, czyli o 7 procent

– powiedział ekspert BIK

Popyt na mieszkania rośnie wraz z ich ceną

Ceny mieszkań wciąż są wyjątkowo wysokie, co potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego. Stawki za nieruchomości w trzecim kwartale minionego roku wzrosły o 2,1 procent w stosunku to poprzedniego kwartału. Okazuje się, że szybciej rosną ceny mieszkań na rynku wtórym niż pierwotnym. Tam ceny poszły w górę o 3,5 procent,  podczas gdy nowe mieszkania kosztują o 0,4 procent więcej w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Zobacz także

W porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku, ceny poszły w górę o 9 procent. GUS zauważył także, że w porównaniu z 2015 rokiem wzrosły o prawie jedną czwartą ceny – 23,6 procent.

RadioZET.pl/PAP