Zamknij

Kredyt hipoteczny. Łatwiej o pożyczkę w banku

23.09.2020 07:45
Kredyt hipoteczny. Wkład własny zmniejszony przez banki
fot. Inga Linder/Shutterstock (ilustracyjne)

Banki luzują kryteria udzielania kredytów hipotecznych. Według "Dziennika Gazety Prawnej", w ostatnich miesiącach zmniejszyły się wymagania co do wkładu własnego. Jednak nie w każdym wypadku. 

Pandemia koronawirusa i związany z tym gwałtowny wzrost ryzyka spowodował, że wiosną wiele banków zaostrzyło wymogi, jakie banki stawiają klientom ubiegającym się o kredyt mieszkaniowy.

Sprawa dotyczy przede wszystkim wzrostu wymaganego tzw. wkład własny. Chodzi o kwotę, jaką klient musi wysupłać z własnej kieszeni na zakup mieszkania. Bez tego bank nie jest skłonny udzielić wysokiego kredytu.

Banki luzują kryteria przyznawania kredytów

"DGP" przypomniało, że na początku roku - zanim wybuchła pandemia - standardem był 10-proc. wkład własny. Rodzący się kryzys i obostrzenia z powodu koronawirusa sprawiły, że banki zażądały nawet 30-procentowego wkładu.

Zobacz także

"Do tego przestały zaliczać do zdolności kredytowej niektóre źródła dochodów – np. uzyskiwanych z pracy na umowach cywilnoprawnych" - wskazał dziennik. Banki zwiększyły też swoje prowizje, ale akurat ta zmiana, jak wskazuje dziennik, była (i jest) niwelowana przez spadek stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu.

Eksperci rynku mieszkaniowego, z którymi rozmawiała gazeta, zwracają jednak uwagę, że od kilku tygodni polityka banków łagodnieje. Jak wskazuje Bartosz Turek, analityk firmy HRE Investments, banki, w tym również te z czołówki rynku, obniżają przede wszystkim wymagany wkład własny.

Zobacz także

- Teraz już nikt – przynajmniej wśród największych banków – nie żąda 30-proc. wkładu. Nowym standardem jest 20 procent - mówi gazecie Turek.

Sierpniowe dane nie potwierdzają też obaw o pojawienie się w odniesieniu do firm zjawiska credit crunch, czyli nadmiernego ograniczenia dostępności kredytu. Dodatkowo w sierpniu pierwszy raz od marca w bankach przybyło kredytów dla firm. Dotyczy to również przedsiębiorców indywidualnych.

Jak zaznaczył dziennik, w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku wartość portfela była jednak mniejsza.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna