Zamknij

Kredyty mieszkaniowe coraz popularniejsze

23.01.2020 09:00
Kredyt hipoteczny. Jest boom na pożyczki mieszkaniowe
fot. Stasique/Shutterstock (ilustracyjne)

Ponad 65 mld zł pożyczyli w ubiegłym roku Polacy w bankach na zakup własnego mieszkania. Więcej kredytów udzielono tylko w czasie boomu w latach 2007-2008 - podał "Dziennik Gazeta Prawna".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Według gazety, w ciągu roku wartość kredytów hipotecznych wzrosła aż o ponad 15 proc. Okazuje się, że to znacznie więcej, niż spodziewali się analitycy Biura Informacji Kredytowej, które przygotowało to zestawienie.

BIK oceniał, że wzrost wyniesie co najwyżej 8 proc. W analizie jednak nie wzięto pod uwagę wzrostu cen mieszkań, jaki nastąpił w ubiegłym roku.

Zobacz także

Najwięcej kredytów od ponad dekady

- Poza tym rok 2019 był rekordowy pod względem wartości przeciętnych wynagrodzeń, co przy nadal historycznie niskich stopach procentowych pozwoliło zaciągać Polakom coraz wyższe kredyty - tłumaczy Waldemar Rogowski, główny analityk BIK, w rozmowie z "DGP".

W ubiegłym roku z jednej strony rosło zainteresowanie mieszkaniami, z drugiej kupujących było stać na to, by pożyczać coraz więcej pod hipoteki - wskazała gazeta.

Jak pisze "DGP", według danych Głównego Urzędu Statystycznego o cenach mieszkań, w III kwartale 2019 roku wzrosły one o ponad 9 proc., natomiast informacje BIK wskazują że ubiegłoroczny kredytowy skok, to zasługa większej sprzedaży kredytów na wysokie kwoty.

Zobacz także

Dynamika tych powyżej 350 tysięcy złotych wyniosła ponad 36 procent

Waldemar Rogowski

Przez wyniki z ubiegłego roku, Polacy z kredytami na mieszkanie tylko zbliżyli się do rekordu z 2008 roku, gdy wartość kredytów hipotecznych przekroczyła 66,3 mld zł. 

Jednak wówczas poziom płac był dużo niższy niż dziś, a akcja kredytowa była napędzana nie tylko wzrostem cen mieszkań, ale też ofertą atrakcyjnych wówczas kredytów we frankach. I z tego punktu widzenia obecnie rynek jest bardziej bezpieczny. Co nie znaczy, że zupełnie nie ma ryzyka - wskazał "DGP".

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna