Zamknij

Zapotrzebowanie na kredyt rośnie. Jego wartość także

07.02.2020 14:48
Kredyt hipoteczny 2020. BIK: popyt nie maleje, cena też
fot. Shutterstock/radoszki (ilustracyjne)

Biuro Informacji Kredytowej przeanalizowało popyt na kredyty mieszkaniowe. Efekt? Zapotrzebowanie rośnie wraz z kwotą kredytu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Pierwszy w tym roku styczniowy odczyt Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł (+24,5%). Co to o oznacza? W styczniu 2020 roku, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o prawie jedną czwartą w porównaniu ze styczniem 2019 roku - informuje BIK.

BIK wskazuje, że o kredyt w styczniu wnioskowało ponad 37 tysięcy klientów. Rok wcześniej było ich 34 tysiące, co oznacza prawie 10- procentowy wzrost popytu. Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła 287,6 tys. zł. To suma o ponad 8 procent wyższa niż w styczniu 2019 roku.

Zobacz także

Waldemar Rogowski, główny analityk BIK zauważa, że styczniowe dane wskazują na wzrost wartości kredytu i popytu na niego także w porównaniu do grudnia 2019 roku.

Nadal utrzymuje się bardzo wysoki popyt na finansowanie nieruchomości kredytem bankowym. Obecny odczyt jest już piątym z rzędu odczytem o wyższej wartości niż miesiąc wcześniej 

– dodaje prof. Rogowski

Czy to dobry czas na kredyt? HRE Investments: ceny mieszkań powoli w dół

Analitycy z firmy HRE Investmensts po zapoznaniu się z danymi BIK zauważają, że choć wartość kredytu jest większa niż rok temu, to dynamika wzrostu daje powody do uspokojenia. - W ostatnim czasie coraz wolniej rośnie za to średnia kwota kredytu, o którą wnioskuje potencjalny kredytobiorca. To daje nadzieje na to, że wzrosty cen mieszkań wyhamują – czytamy w raporcie.

Eksperci mówią też o innych powodach, przez które popyt na kredyty może spaść, a wraz z nim cena mieszkań.

Zobacz także

- Spodziewany wolniejszy, choć wciąż solidny, wzrost gospodarczy, słabszy wzrost wynagrodzeń czy stopniowo spadająca rentowność wynajmu mieszkań. Ma to szanse tonować popyt na mieszkania na tyle, że ceny nieruchomości przestaną rosnąć w tak szybkim tempie jak w 2019 roku. Podobnie może działać sugerowane przez Ministerstwo Rozwoju zaproszenie deweloperów do realizacji programu Mieszkanie plus - wskazuje HRE Investments.

RadioZET.pl/BIK/HRE Investments