Zamknij

Kredyt bez wkładu własnego także na wykończenie mieszkania

03.10.2021 20:08
Mieszkanie bez wkładu własnego
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już niebawem rząd dołoży się do kredytu na mieszkanie. Z najnowszej wersji projektu wynika, że rodziny otrzymają wsparcie także na wykończenie mieszkania.

Mieszkanie bez wkładu własnego to jeden z pomysłów tworzących Polski Ład. Rząd dofinansuje hipotekę, ale tylko niektórym rodzinom. By skorzystać ze wsparcia, trzeba będzie spełnić szereg kryteriów. O wysokości dopłat zdecyduje m.in. liczba dzieci w rodzinie.

Sejmowe komisje finansów oraz infrastruktury zdecydowały o dalszych losach projektu Prawa i Sprawiedliwości. Oto najważniejsze zmiany w ustawie o dopłatach do hipoteki.

Mieszkanie bez wkładu własnego. Zasady

Sejmowe komisje zaakceptowały niektóre poprawki do ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego, który jest częścią pakietu rozwiązań Polskiego Ładu. Przewiduje on, że wkład własny kredytobiorców biorących udział w programie będzie gwarantował Skarb Państwa.

Posłowie chcą, by rządowa dopłata do kredytu wyniosła 20 proc. wkładu własnego, jednak kwota ta nie może być wyższa niż 100 tys. zł. Bank Gospodarstwa Krajowego ma także jednorazowo spłacić 20 tys. zł długu w związku z narodzinami drugiego dziecka w rodzinie. Mowa o tzw. spłacie rodzinnej, dzięki której zyskać można 60 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie albo kolejne dziecko.

Parlamentarzyści opowiedzieli się m.in. za poprawką zgłoszoną przez KO zmierzającą do tego, by gwarantowany  kredyt mógł być także udzielony "w związku z nabyciem prawa własności domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, w tym z wykończeniem nabywanego domu bądź mieszkania".

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, wyjaśnia, że znowelizowane przepisy stawiają przed potencjalnymi beneficjentami nieco miej wymagań, niż planowano na początku. Jak wynika z aktualnej wersji projektu, wiek już nie będzie przeszkodą, by ubiegać się o dofinansowanie wkładu własnego.

„Są też wymagania dotyczące samego kredytu, który będzie można zaciągnąć z gwarancją. Okres kredytowania nie może być krótszy niż 15 lat. Walutą kredytu musi być polski złoty, a do tego gwarancja ma opiewać na co najmniej 10 proc. ceny nieruchomości. W sumie jednak gwarancja kredytowa i wkład własny kredytobiorcy nie mogą łącznie przekroczyć 20 proc. ceny. Maksymalna kwota gwarancji to 100 tys. złotych, a za jej udzielenie BGK ma pobierać 1 proc. prowizji” – pisze HRE Investments.

Czy rządowe dopłaty sprawią, że ceny nieruchomości sięgną gigantycznych kwot? Jak zapewnia ustawodawca, projekt ma wprowadzać „mechanizmy, które mają ograniczać ryzyko stymulowania wzrostu cen mieszkań”.

RadioZET.pl/PAP/HRE Investments