Zamknij

Cena za metr kw. mieszkania w Krakowie zdrożała w ciągu roku o 6 proc.

Olga Papiernik
03.11.2018 13:20
mieszkania w krakowie

W Krakowie cena metra kw. mieszkania na rynku wtórnym zdrożała w ciągu roku o 6 proc. – powiedział PAP analityk rynku nieruchomości Home Broker Marcin Krasoń. Jak dodał, za m. kwadratowy używanego mieszkania w Krakowie płacono średnio 6,4 tys. zł. Drożej jest jedynie w Warszawie (blisko 8 tys. zł) oraz w Gdańsku (ponad 6,5 tys. zł).

Jak wyliczył Krasoń (na podstawie danych NBP) średnia transakcyjna cena metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym w Krakowie w II kwartale 2018 roku była o 6 proc. wyższa niż rok wcześniej. Za m kw. płacono średnio 6,4 tys. zł (rok wcześniej 6 tys. 38 zł).

Obliczenia Home Broker pokazują, że w ciągu trzech ostatnich lat m kw. mieszkania używanego w Krakowie zdrożał jedynie o 3,9 proc. To najniższy wzrost wśród miast, które analizował Krasoń. W Warszawie w tym czasie mieszkania drożały o 9,1 proc., w Poznaniu o 13 proc., we Wrocławiu o 18,8 proc., a w Gdańsku - o 28, 4 proc.

Jak przypomniał Krasoń, "Kraków jest mocno zróżnicowanym rynkiem". "Z jednej strony mamy prestiżowe Śródmieście, a z drugiej Nową Hutę. Mieszkania w Śródmieściu są średnio o 1/3 droższe niż nowohuckie" - podał analityk.

"Największy popyt występuje na mieszkania relatywnie niewielkie (2-pokojowe), taki lokal też można najszybciej sprzedać. Według NBP sprzedaż takiej nieruchomości zajmuje średnio 2,8 miesiąca, podczas gdy lokal o jeden pokój większy - to już 3,6 miesiąca oczekiwania na kupca" - powiedział Krasoń.

Zdaniem analityka Home Broker "nie brakuje w Krakowie osób kupujący mieszkania w celach inwestycyjnych, które coraz częściej wprowadzane są na rynek najmu krótkoterminowego". "Należy jednak zwrócić uwagę, że rząd zapowiada uporządkowanie tego rynku i wprowadzenie (najmu krótkoterminowego - PAP) obowiązków takich, jakie mają hotelarze" - powiedział Marcin Krasoń.

Jak informuje GUS, od stycznia do września 2018 r. rozpoczęto budowę 174 tys. mieszkań, czyli o 8,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dodał, że deweloperzy rozpoczęli budowę 100,3 tys. mieszkań, a inwestorzy indywidualni 69,5 tys. mieszkań.

W okresie dziewięciu miesięcy 2018 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowy 193,3 tys. mieszkań, tj. o 1,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem (117,5 tys.) oraz inwestorzy indywidualni (71,2 tys.).

Według wstępnych danych, w okresie styczeń - wrzesień 2018 r. oddano do użytkowania 129,7 tys. mieszkań, tj. o 4,4 proc. więcej niż przed rokiem. Lepsze wyniki odnotowali inwestorzy z dwóch dominujących na rynku mieszkaniowym form, tj. deweloperzy, którzy oddali do użytkowania 77,4 tys. mieszkań oraz inwestorzy indywidualni z efektem 48,6 tys. mieszkań (odpowiednio o 7,5 proc. i 0,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku)" - napisano w komunikacie GUS.

PAP/Mariusz Polit/OP