Zamknij

Krakowska firma wyprodukowała innowacyjny pantograf tramwajowy

Olga Papiernik
05.04.2018 12:13
pantograf
fot. Adam Burakowski/east news

Krakowska firma inżynieryjna EC Engineering z pozytywną oceną zakończyła testy pantografu tramwajowego nowej generacji. Projekt realizowany jest we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Jak poinformowała w czwartek Agnieszka Klamka z EC Engineering, testy realizowane były w Krakowie, Poznaniu, Aglomeracji Śląskiej i Budapeszcie. Obecnie kilka takich urządzeń jest już użytkowanych w polskiej stolicy.

- Kolejne testy pozwalają stwierdzić, że pantograf 120ECI jest urządzeniem optymalnym dla różnego rodzaju infrastruktury - zaznaczyła przedstawicielka firmy.

Pantograf 120ECI jest innowacyjnym rozwiązaniem. W jego budowie zastosowano lekkie materiały - stopy aluminium. Dzięki zastosowaniu elementów aluminiowych i specjalnych nakładek węglowych pantograf może być poddawany większym obciążeniom prądowym np. w kolejkach podmiejskich.

W konstrukcji wykorzystano też system ADD (obecnie stosowany wyłącznie w pantografach kolejowych), czyli automatycznego opadania pantografu w przypadku uszkodzenia nakładek węglowych pantografu lub ich nadmiernego zużycia. Maksymalna prędkość pojazdu może wynosić 120 km/h.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Projekt i prototyp powstały przy współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu INNOTECH.

Firma EC Engineering produkuje także pantograf tramwajowy 70EC, który może być eksploatowany przy maksymalnej prędkości jazdy 80 km/h. Pantografy takie zostały już dostarczone do Krakowa, Warszawy, Łodzi, Bydgoszczy oraz Torunia, a także Timisoary w Rumunii oraz Lwowa i Kijowa na Ukrainie.

Gamę produktów uzupełniają m.in. pantografy kolejowe i nowoczesna ładowarka dla autobusów elektrycznych, która pozwala szybko i efektywnie doładowywać baterie autobusów na pętlach i przystankach.

PAP/Rafał Grzyb/OP