Zamknij

Krajowy Plan Odbudowy jeszcze przed majówką. Rząd złoży projekt do KE

29.04.2021 08:32
Krajowy Plan Odbudowy. Jakie kwoty i na co z unijnego budżetu
fot. Jakub Kaminski/East News

Krajowy Plan Odbudowy musi zostać złożony do Komisji Europejskiej do 30 kwietnia 2021 roku. Gra toczy się o wysoką stawkę. Dobrze napisany dokument może zagwarantować Polsce miliardy z unijnego budżetu.

  1. Krajowy Plan Odbudowy. Na co pieniądze z unijnego budżetu?
  2. Rada Ministrów przyjmie KPO
  3. Sejmowa większość wobec projektu Krajowego Planu Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy może sprawić, że do państwowego budżetu wpłynie nawet 58 mld euro.

Rząd ma już pomysł jak podzielić te środki: 18,6 mld zł na „odporność i konkurencyjność gospodarki”, 28,6 mld zł na „zieloną energię i zmniejszenie energochłonności”, 13,7 mld zł na „transformację cyfrową” i 27,4 mld zł na „zieloną i inteligentną mobilność”.

Krajowy Plan Odbudowy. Na co pieniądze z unijnego budżetu?

Opracowanie Krajowego Planu Odbudowy jest warunkiem do przyznania Polsce miliardów euro z unijnego Funduszu Odbudowy. Ostateczny termin na złożenie dokumentu mija w piątek (30 kwietnia 2021).

Rząd opracowuje treść dokumentu, który ma przekonać unijnych ekspertów do przyznania nam środków z europejskiej kasy. Jednak nie wszyscy godzą się z propozycją partii rządzącej. Solidarna Polska zgłasza uwagi do projektu, zaś Prawo i Sprawiedliwość szuka sojuszników po lewej stronie sceny politycznej i prowadzi rozmowy z opozycją. Co zakłada opracowany przez rząd plan i jakie kwestie podzieliły polityków?

Rada Ministrów przyjmie KPO

Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej zaznaczył w Polskim Radiu 24 „umówiliśmy się z Komisją Europejską, że 30 kwietnia złożymy końcowy dokument”.

Rzeczywiście Komisja Europejska dała nam informację, że ponad połowa krajów ma problem, by zdążyć w tym terminie. My rozmawiamy z Komisją, umówiliśmy się, że 30 kwietnia złożymy taki końcowy dokument, ale też zastrzegliśmy sobie prawo, że - jak cała reszta będzie nad tymi dokumentami jeszcze dwa tygodnie pracować - to my sobie też ten czas wykorzystamy

Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej

Wiceminister podkreślił, że dokument będzie gotowy na czas i zatwierdzony przez Radę Ministrów.

Sejmowa większość wobec projektu Krajowego Planu Odbudowy

Waldemar Buda został zapytany czy jest już zagwarantowana większość w Sejmie dla ratyfikacji dot. Funduszu Odbudowy. Wiceminister odpowiedział: - Tak. My teraz ostatnie korekty wprowadzaliśmy w związku z negocjacjami i uzgodnieniami z Lewicą. Chcemy się precyzyjnie wywiązać z tych zobowiązań, wprowadzamy drobne zmiany.

Buda dodał, że ewentualne zmiany, które miałyby się pojawić w projekcie będą już tylko „kosmetyczne”.

RadioZET.pl/PAP/PolskieRadio