Zamknij

Krajowy Plan Odbudowy. Co planuje premier Mateusz Morawiecki

08.03.2021 11:08
Krajowy Plan Odbudowy. Co planuje premier Mateusz Morawiecki
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Krajowy Plan Odbudowy ma być impulsem rozwojowym kraju. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że stawia na transformację cyfrową i digitalizację kraju. Co to oznacza w praktyce?

Lockdown zmusza biznes do działań on-line. Technologia ma być wsparciem dla przedsiębiorców w pozyskaniu zysków z nowych źródeł. Statystyki pokazują jednak, że większość firm nie jest do tego przygotowana.

Cyfryzacja sprawia trudność wielu podmiotom, ale pomóc ma Krajowy Plan Odbudowy. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że cyfryzacja jest szansą na przyspieszony rozwój.

Krajowy Plan Odbudowy. Nowy projekt rządu

KPO ma być „prawdziwym impulsem rozwojowym, który znacząco poprawi jakość życia Polaków” - tak o nowym programie mówi premier Mateusz Morawiecki.

Zdaniem Prezesa Rady Ministrów, szczególnie podczas pandemii warto postawić na rozwój cyfryzacji: -„Realizacja KPO w dużej mierze będzie możliwa dzięki wynegocjowanym pieniądzom z unijnego funduszu odbudowy, oraz dodatkowym środkom, które na ten cel przeznaczy rząd” - stwierdził Morawiecki.

Premier dodał, że pandemia stała się prawdziwym katalizatorem cyfrowej transformacji, a cyfryzacja przynosi nadzieję na lepsze, jest szansą na przetrwanie, a nawet na przyspieszony rozwój.

Krajowy Plan Odbudowy. Co planuje premier Mateusz Morawiecki

Skokowy wzrost wydatków na szeroko pojętą digitalizację kraju to jeden z celów rządu.

„Branża ICT będzie forpocztą tej cyfrowej przemiany. Będzie odgrywała kluczową rolę w modernizacji systemu ochrony zdrowia, czy dopasowaniu systemu oświaty do wymogów gospodarki cyfrowej”

Mateusz Morawiecki, Premier RP

Mateusz Morawiecki podkreślił, że od cyfryzacji zależy kształt polskiej nowoczesności: - "To dla sektora teleinformatycznego kolejna płaszczyzna działań. Efektem tych projektów i inwestycji będzie wzmocnienie polskiej gospodarki, podniesienie jej konkurencyjności i uodpornienie jej na przyszłe kryzysy".

Pełna cyfryzacja. Polskie firmy nieprzygotowane

Rząd stawia na pełną cyfryzację Polski. Premier uważa, ze Polacy pokochali rozwiązania cyfrowe i coraz więcej osób z nich korzysta - w tym także przy załatwianiu spraw urzędowych.

- „Tylko w ubiegłym roku 4 miliony Polaków założyły Profil Zaufany. W sumie korzysta z niego już ponad 9 milionów obywateli. Natomiast aplikacja m-Obywatel ma już 2 miliony użytkowników i codziennie przybywa nowych. Coraz więcej spraw można załatwić z domowego komputera: elektroniczny PIT, e-recepty, e-zwolnienia, internetowe wnioski 500+ i wiele, wiele więcej" powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier RP zauważa też rolę cyfryzacji we wsparciu przedsiębiorców. Dodał, że coraz większa część obsługi biznesu, w tym pełna obsługa tarcz antykryzysowych - jest dostępna w internecie. Jego zdaniem to dopiero zapowiedź cyfrowej ery, która dla Polski właśnie rozpoczyna się na dobre.

RadioZET.pl/PAP