Zamknij

Krajowy Plan Odbudowy wstrzymany. Powód Komisji Europejskiej zaskakuje

17.08.2021 09:12
Krajowy Plan Odbudowy wstrzymany. Powód Komisji Europejskiej zaskakuje
fot. GERARD/REPORTER/EastNews

Mają pracować więcej za takie samo wynagrodzenie. Urzędnicy zajmujący się wdrażaniem Krajowego Planu Odbudowy w Polsce nie dostaną za to dodatkowych pieniędzy. Z tego powodu Komisja Europejska nie zaakceptowała nadal polskiego projektu.

Krajowy Plan Odbudowy musi przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro. Na tę kwotę składa się 23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek.

W pierwszej połowie lipca 2021 roku pisaliśmy, że Fundusz Odbudowy został wstrzymany dla Węgier z powodu braku wystarczającej ochrony europejskich środków przed korupcją. Teraz okazuje się, że Bruksela nie dała zielonego światła polskiemu projektowi, bo nie uwzględnia on dodatkowego wynagrodzenia dla urzędników za wdrożenie w kraju KPO.

Krajowy Plan Odbudowy wstrzymany. Powód Komisji Europejskiej zaskakuje

Z informacji „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że Krajowy Plan Odbudowy nie został zaakceptowany do tej pory przez Brukselę, bo Komisja Europejska dopytywała polski rząd, jak zamierza wynagrodzić urzędników wdrażających politykę spójności. Resort finansów już zapowiedział, że nie zamierza dosypywać pieniędzy.

Wygląda więc na to, że grupę 15 tys. urzędników czeka więcej pracy za taką samą płacę. Polska nie chce więc iść śladem innych krajów Unii Europejskiej, w których urzędnicy za obsługę tamtejszych planów odbudowy dostaną dodatkowe pieniądze. Przykładowo Grecy założyli państwową agencję do spraw wykonania KPO, a tamtejszy rząd wziął na siebie koszty wynagrodzenia urzędników

Dziennik Gazeta Prawna

Gazeta podkreśla, że Unia Europejska traktuje wynagrodzenia dla urzędników poważnie, bo mają się zająć rozliczeniem nowych europejskich projektów. Jednak równocześnie Komisja Europejska informuje, że pieniędzy z polityki spójności przeznaczonych na pomoc techniczną nie można przeznaczać na rozliczanie KPO. Polski rząd uznał, że ta kwestia wymaga jeszcze dalszych rozmów z Brukselą.

Z kolei Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej stoi na stanowisku, że wdrażanie inwestycji i reform wynikających z KPO musi bazować na istniejących zasobach kadrowych, które posiadają już niezbędną wiedzę fachową.

Polska będzie bazowała przede wszystkim na zasobach zaangażowanych obecnie we wdrażanie środków europejskich. Pozwoli to sprawnie wdrażać KPO i zapewnić spójność wsparcia z różnych innych źródeł. KE nie przewiduje wsparcia we wdrażaniu czy monitorowaniu planu, np. w formie pomocy technicznej, znanej z polityki spójności” -komunikat resortu.

Ministerstwo poinformowało DGP, że ze środków Funduszu Odbudowy nie można finansować kosztów wynagrodzeń, a więc także pensji pracowników zajmujących się realizacją: „Wiele krajów, w tym Polska, podnosiło kwestię wsparcia technicznego w kontaktach z KE. Temat dalej jest analizowany i dyskutowany” – dodaje MFiPR.

RadioZET.pl/DGP/PAP/Mieczysław Rudy