Zamknij

W czasie pandemii Polacy częściej kradną w sklepach. Są dane policji

03.12.2020 17:35
Coraz więcej kradzieży w sklepach
fot. Mike_shots/shutterstock (ilustracyjne)

Handlowcy w ostatnich miesiącach mierzą się nie tylko z koronakryzysem, ale i plagą złodziei w sklepach. Policja notuje coraz więcej przestępstw.

Handel w ostatnim czasie ucierpiał nie tylko ze względu na lockdown i obostrzenia, ale także przez falę kradzieży w sklepach, co potwierdza policja.

O prawie 30 procent wzrosła liczba przestępstw kradzieży w sklepach w trzecim kwartale 2020 roku w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku – wynika z danych Komendy Głównej Policji, na które powołuje się serwis MondayNews.pl.

Pandemia i maseczki sprzyjają kradzieżom w sklepach

Polacy coraz częściej kradną w sklepach. Pandemiczne obostrzenia i maseczki na twarzach sprzyjają takim występkom.

Zobacz także

Z danych udostępnionych przez Komendę Główną Policji wynika, że w trzecim kwartale, czyli w lipcu, sierpniu i we wrześniu, odnotowano ponad 4488 przestępstw kradzieży. To o ponad tysiąc więcej niż w tych samych miesiącach rok temu.

Grzegorz Wojtasik, wiceprezes zarządu Impel Facility Services, w rozmowie z MondayNews.pl wyjaśnia, skąd wzięła się plaga kradzieży.

Złodzieje czują, że mają większe szanse na dokonanie kradzieży. Wpływ na to ma między innymi obowiązek zasłonięcia części twarzy. Ponadto przyłbice powodują np. odblaski i trudniej zobaczyć, kto się kryje za tym plastikiem. Utrudnia to działanie pracownikom ochrony, zwłaszcza operatorom monitoringu 

Grzegorz Wojtasik

Podobnego zdania jest dr Andrzej Maria Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego, który stwierdza, że wzrost liczby przestępstw jest najprawdopodobniej efektem zmniejszenia nadzoru. Sprzedawcy mają dodatkowe obowiązki – muszą przestrzegać reżimu sanitarnego, przez co mogą tracić czujność – wyjaśnia ekspert.

Zobacz także

Niewykluczone też, że sklepy mogły zredukować liczbę pracowników na zmianie, przez co kontrola kupujących jest większym wyzwaniem.

Z danych wynika, że najwięcej przestępstw policja odnotowała na Mazowszu – 946 przypadków wobec 796 zgłoszeń w trzecim kwartale 2019 roku. Na drugim miejscu w rankingu najczęstszych kradzieży znalazło się województwo śląskie – tu liczba zgłoszeń wzrosła z 493 do 654. Podium zamyka województwo dolnośląskie, gdzie odnotowano 639 przypadków kradzieży, czyli o prawie 200 więcej niż rok temu.  

Liczby robią większe wrażenie w przypadku wykroczeń kradzieży, których w trzecim kwartale było ponad 43 tysiące. Większość z nich miała miejsce w wielkopowierzchniowych sklepach. Złodzieje najczęściej dopuszczali się wykroczeń w Katowicach, we Wrocławiu i w stolicy.

RadioZET.pl/MondayNews.pl