Zamknij

Kredyt na cudze nazwisko? ZBP ostrzega: tak źle nie było od 13 lat

26.10.2021 18:26
Kredyt na cudze nazwisko
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Oszuści coraz częściej próbują wyłudzić kredyt na cudze nazwisko. Jak uniknąć kłopotów? ZBP radzi, by zastrzec zgubione lub skradzione dokumenty.

Kredyt na cudze nazwisko? Oszuści coraz częściej posługują się skradzioną tożsamością. Tylko w ostatnich miesiącach (lipiec – wrzesień 2021) oszuści przynajmniej 2,3 tys. razy próbowali wyłudzić kredyt na cudze nazwisko na łączną kwotę 85 mln złotych.

Jak podaje Związek Banków Polskich, to najbardziej niepokojące dane od 2009 roku. Jak można zapobiec kradzieży tożsamości i uniknąć obowiązku spłaty kredytów wyłudzonych przez przestępców? ZBP radzi, by zawsze zastrzegać zgubione dokumenty.

Kredyt na cudze dane. "Dowód to nie tylko kawałek plastiku"

„Zastrzegać powinni wszyscy - nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane są dostępne dla wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm”- pisze ZBP.

Związek poinformował podczas konferencji 26 października, że w ostatnim kwartale Polacy zastrzegli w międzybankowym systemie „DOKUMENTY ZASTRZEŻONE” aż 48,3 tys. skradzionych lub zagubionych dokumentów tożsamości. ZBP dodaje, że to również najwyższy wynik w historii. Dziennie przynajmniej 500 dokumentów trafiało do bazy zastrzeżonych dowodów czy paszportów. Baza składa się już z ponad 2 milionów takich dokumentów.

Kwoty udaremnionych prób wyłudzeń kredytów
fot. ZBP

Choć Polacy są przezorni i zgłaszają zgubione dokumenty, oszuści nie odpuszczają. Tylko w trzecim kwartale roku banku zablokowały ponad 2,3 tys. prób wyłudzeń kredytów, a to największa skala przestępstw od 13 lat.  

Statystycznie każdego dnia dochodzi do 25 prób wyłudzeń kredytu na cudze nazwisko na średnią kwotę 930 tys. zł. Najwyższa kwota, jaką próbowano ukraść, wyniosła 6 mln zł, a do zdarzenia doszło w woj. mazowieckim.

Pamiętajmy, że nasz dowód osobisty to nie jest tylko kawałek plastiku. Dowody, paszporty i prawa jazdy to dokumenty poświadczające naszą tożsamość, a ich utrata bez zgłoszenia tego faktu do banku (także przez osoby, które nie korzystają z usług bankowych) to ryzyko bardzo poważnych konsekwencji 

Grzegorz Kondek, Koordynator Społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE

- Pokazują to np. dane dot. średnich kwot prób wyłudzeń kredytów przekraczające 20 czy 30 tysięcy złotych – dodał ekspert.

Dzięki takim zgłoszeniom od 2008 roku udało się zablokować łącznie ponad 97,9 tys. prób wyłudzeń na łączną kwotę 5,2 miliarda złotych.

RadioZET.pl