Zamknij

Kowalczyk: opłaty za przekazywanie odpadów będą niższe

08.11.2019 16:16
Kowalczyk: opłaty za wywóz śmieci mogą być niższe
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Docelowo opłaty za przekazywanie odpadów będą niższe. Wystarczy, że samorządy potraktują selektywną zbiórkę jak metodę pozyskania surowców wtórnych - poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Samorządy już podnoszą opłaty za odbiór śmieci. W niektórych gminach stawki wzrosły dwukrotnie. Powód? Nowe prawo, które zakłada powszechną segregację odpadów. Minister Kowalczyk twierdzi jednak, że opłaty da się minimalizować.

Mam nadzieję, że kolejne rozwiązania prawne, które będziemy proponować, takie które będą wprowadzały opłatę produktową i zachęty finansowe do zbierania surowców wtórnych, pozwolą na to, że poziom recyklingu znacząco się podniesie. Docelowo, pozwolą na to, że opłaty za przekazywanie odpadów będą łącznie znacznie niższe niż są do tej pory 

- powiedział Kowalczyk.

Kowalczyk zaapelował do samorządowców, by potraktować obowiązek selektywnej zbiórki odpadów jako metodę pozyskiwania surowców wtórnych. Dodał, że samorządy mają możliwość przeznaczenia uzyskanych ze sprzedaży selektywnie zebranych surowców wtórnych pieniędzy na system zbiórki odpadów, obniżając w ten sposób koszty mieszkańców.

Zobacz także

Kowalczyk powiedział też, że w przypadku odpadów biodegradowalnych, jeśli ktoś ma na posesji kompostownik, to w takiej sytuacji gmina może obniżyć koszty zbiórki o połowę.

Osobiście segreguję odpady, mam o tyle wygodniej, że mieszkam w domu jednorodzinnym na wsi. Mam dużo łatwiej, żaden sąsiad mi niczego nie dorzuci. Mam kompostownik, czyli biodegradowalnych nie składuję

dodał

Ponadto, Ministerstwo Środowiska zorganizowało kampanię informacyjną na temat segregacji odpadów komunalnych "Piątka za segregację". Głównym celem jest zmiana nawyków towarzyszących segregacji.

Koszt kampanii to 1,7 mln zł.

RadioZET.pl/PAP