Zamknij

Kowalczyk: na święta ceny żywności nie spadną

03.11.2021 08:12
Ceny żywności na święta nie spadną
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Podwyżki cen żywności dopiero przed nami. Nowy minister rolnictwa Henryk Kowalczyk stwierdził, że w 2022 roku także będziemy ponosić koszty m.in. coraz droższych nawozów.

Boże Narodzenie w 2021 roku nie będzie należeć na najtańszych. Inflacja w październiku, według szybkiego szacunku GUS, wyniosła rok do roku 6,8 proc. A to dopiero początek drożyzny.

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk pytany na antenie Polsat News o ceny żywności odpadł, że te w ślad za coraz wyższymi kosztami środków do produkcji rolnej, będą już tylko rosły.

To będą drogie święta. Ceny żywności w górę

Główny Urząd Statystyczny od miesięcy informuje o podwyżkach cen niemalże w każdej kategorii produktów i usług. Więcej płacimy także za żywność, która przez miesiąc zdrożała o 0,5 proc., zaś w skali roku podwyżka wyniosła 4,9 proc.

Jak mówił na antenie Polsat News wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, to dopiero początek podwyżek. Pytany o wysoką inflację i rosnące ceny żywności stwierdził, że na święta „ceny żywności nie spadną, bo one jeszcze tak nie wzrosły".

- Ceny żywności, będą rosły w następnym etapie, bo rosną ceny środków do produkcji rolnej, czyli m.in. nawozów - dodał.

Czy i kiedy ceny za podstawowe produkty spożywcze będą spadać? Zdaniem Kowalczyka jedynie spadek cen energii może pociągnąć za sobą spadki cen innych produktów i usług.

Prognozy Ministerstwa Finansów nie są obiecujące. Wiceminister Piotr Patkowski szacuje, że do końca roku inflacja wzrośnie do 8 proc., zaś pierwszych obniżek cen możemy spodziewać się dopiero w trzecim kwartale 2022 roku.

Zbliżoną prognozę w rozmowie z PAP przedstawił Adam Antoniak, ekonomista Banku Pekao. Jego zdaniem w pierwszym kwartale 2022 r. inflacja wzrośnie do ponad 7 proc., może nawet osiągnie poziom 8 proc. - Wszystkie zależy od tego, co będzie się działo z cenami energii. Niestety, nie można wykluczyć nawet 10-proc. inflacji- podsumował ekspert.

RadioZET.pl/PAP/Polsat News