Zamknij

Ile kosztuje rok szkolny? Rodzice wydają tysiące na zajęcia pozalekcyjne

Katarzyna Witwicka
09.09.2019 10:28
Koszty zajęć pozalekcyjnych. Rok szkolny 2019/2020
fot. Shutterstock/ Monkey Business Images (ilustracyjne)

Przygotowania do roku szkolnego nie kończą się na skompletowaniu wyprawki szkolonej. Rodzice nie oszczędzają na dzieciach i wydają setki złotych na zajęcia pozalekcyjne. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Mieszkańcy największych miast wydadzą nawet 1500 złotych miesięcznie na korepetycje, zajęcia sportowe i inne aktywności pozalekcyjne dzieci. 24 procent rodzin deklaruje, że na ten cel mogą przeznaczyć miesięcznie maksymalnie 300 złotych – wynika z raportu Santandera.

Najwięcej na zajęcia pozalekcyjne dziecka wydają mieszkańcy metropolii – 9 procent rodzin przeznacza powyżej 800 złotych w miesiącu, z czego więcej niż połowa wydaje ponad 1500 zł.

Jak podkreślają autorzy raportu, rodzice byliby skłonni wydawać więcej na dzieci, gdyby nie ograniczenia finansowe.

Zobacz także

Za co płacą rodzice?

Najbardziej popularne są zajęcia sportowe. Aż 62 procent rodziców deklaruje, że ich dzieci uczęszczają na takie zajęcia. Na drugim miejscu znalazły się korepetycje z języka angielskiego, swoje dzieci wysyła na nie 39 procent rodziców. Co piąty rodzic wysyła dziecko na zajęcia muzyczne i plastyczne.

Koszty zajeć pozalekcyjnych
fot. Santander

21 procent rodziców zadeklarowało, że ich dziecko chodzi na korepetycje z przedmiotów będących w programie. 14 procent zapisało dziecko na wolontariat lub do harcerstwa. 11 procent płaci za naukę programowania dla dzieci – czytamy w raporcie. 

Koszt wychowania jednego dziecka do czasu osiągnięcia 18. roku życia wynosi w Polsce przeciętnie od 176 do 190 tysięcy złotych.

szacuje Centrum im. Adama Smitha

Czy 300 plus pomoże? Jak czytamy w raporcie Santandera, w roku szkolnym 2018/2019 nawet 4,6 miliona dzieci w wieku szkolnym będzie mogło skorzystać z jednorazowej wypłaty świadczenia.

Zobacz także

Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. 300 złotych przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Warunkiem uzyskania świadczenia jest złożenie wniosku. Może to zrobić rodzic lub opiekun prawny dziecka. Od 1 lipca wniosek można złożyć online. Termin mija 30 listopada.

RadioZET.pl