Zamknij

Koszty podatkowe na nowo. Skarbówka zarobi na imprezach firmowych

16.10.2019 14:36
Impreza służbowa nie zawsze jest kosztem podatkowym
fot. Shutterstock/Ivan Kuntsevich (ilustracyjne)

Pracodawca nie tak łatwo wpisze wydatki na zorganizowanie imprezy integracyjnej w koszty. Skarbówka zmienia zdanie w sprawie kosztów uzyskania przychodów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Pracodawca musi dzielić wydatki na integrację. Nie odliczy poczęstunku dla samozatrudnionych – zauważa „Rzeczpospolita”.

Zobacz także

Zgodnie z nową interpretacją przepisów kosztem uzyskania przychodów są wydatki przeznaczone na integrację firmową dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i ich rodzin. Jak zaznacza dziennik, nowe stanowisko skarbówki przysporzy firmom organizującym spotkania służbowe problemów. Dodatkowa praca będzie polegała na sprawdzeniu, kto w takiej imprezie uczestniczy i na jakiej podstawie współpracuje z firmą. Jeśli w spotkaniu biorą udział osoby samozatrudnione, firma nie odliczy kosztów.

Takie stanowisko nie uwzględnia realiów gospodarczych. Wynika z niego, że przedsiębiorca musi różnicować rozliczenie w zależności od formy umów zawartych z pracownikami czy współpracownikami. W praktyce podejście organów podatkowych zniechęca do organizacji tego typu imprez – mówi doradca podatkowy Andrzej Sadowski dla „Rzeczpospolitej”.

Zobacz także

Interpretacja indywidualna dotyczyła spółki z branży IT, która organizowała spotkanie integracyjne. Firma zatrudnia specjalistów na podstawie umowy o pracę, ale też współpracuje z osobami prowadzącymi własny biznes. Firma poniosła koszty na organizację takiego spotkania, zakupiła napoje, posiłki, wynajęła sale i zapewniła pracownikom atrakcje sportowe.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że spółka nie może w całości odliczyć tych kosztów. Kosztem uzyskania przychodów będą jedynie opłaty przypadające na etatowców oraz ich rodziny. Tylko one mają niewątpliwy związek z prowadzoną działalnością gospodarczą – zaznacza skarbówka.

Zobacz także

Pozostałe osoby biorące udział w imprezie będą potraktowane jako osoby spoza firmy. Sfinansowanie dla nich obiadu czy zorganizowanie imprezy fiskus potraktuje jako reprezentację, która nie jest kosztem podatkowym.

„Rzeczpospolita” zaznacza, że jeszcze kilka lat temu urząd skarbowy był bardziej liberalny i akceptował szerszą definicję kosztów uzyskania przychodu. W interpretacji z 2017 roku stwierdzono, że „podwykonawcy, pomimo prowadzenia działalności gospodarczej, stanowią stały element całego zespołu”. Wówczas można było w całości odliczyć wydatki.

Zobacz także

– Organizacja tego typu spotkań to już powszechna praktyka, niemająca – co potwierdzają liczne interpretacje – znamion okazałości. W wielu przedsiębiorstwach normą jest też korzystanie z usług podwykonawców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Dlatego dziwi najnowsze stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Należy mieć nadzieję, że to tylko „wypadek przy pracy". Warto też, by podatnik, który otrzymał niekorzystną interpretację, zaskarżył ją do sądu – mówi Jarosław Ziobrowski adwokat, partner w Kancelarii Kurpisz Ziobrowski dla dziennika.

Zobacz także

RadioZET.pl/"Rzeczpospolita"