Zamknij

Koszty pracy w górę. Przedsiębiorcy odczują je także w 2020 roku

23.12.2019 09:16
Koszty pracy w 2020 roku. Podwyżka płacy minimalnej
fot. Shutterstock/G-Stock Studio (ilustracyjne)

Dwie trzecie polskich przedsiębiorstw zanotowało w 2019 roku wzrost kosztów pracy - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Jak wskazuje instytut, rosnące koszty pracy najbardziej odczuły największe przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 250 osób, najmniej firmy mikro, zatrudniające do 9 pracowników.

Zobacz także

W Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazano, że we wszystkich branżach objętych badaniem więcej przedsiębiorstw wskazało na spadek dostępności pracowników niż na jej wzrost. Największy odsetek wskazań spadku dotyczył przetwórstwa przemysłowego (33 procent), a najmniejszy transportu (24 procent) i usług biznesowych (25 procent).

Na koszty pracy najbardziej w tym roku narzekali właściciele największych firm, zatrudniających więcej niż 250 osób – chodzi o 73 procent przypadków. W najlepszej sytuacji pod tym względem znalazły się mikrofirmy zatrudniające do 9 osób, które w 61 procentach przypadków odnotowały wyższe koszty pracy.

Zobacz także

Autorzy raportu PIE wskazują, że największe firmy muszą bardziej intensywnie zabiegać o pracownika, a to kosztowny procent. W analizie czytamy, że wobec niekorzystnej sytuacji demograficznej w Polsce, podnoszenie wynagrodzeń stało się jednym z elementów konkurowania firm o pracownika.

Zobacz także

Wśród przedsiębiorstw, które szczególnie silnie odczuły wzrost kosztów zatrudnienia, znalazły się, jak podkreślili, branże transportowa i handlowa.

W przypadku branży transportowej widoczny jest deficyt pracowników (w szczególności kierowców), który stwarza presję na podnoszenie płac. W handlu, z uwagi na silną konkurencję, zwiększanie wynagrodzeń dla pracowników w 2019 roku stało się sposobem przyciągania osób do pracy

– wskazano.

Koszty wzrosną w 2020 roku

Przedstawiciele biznesu wskazują na rosnące koszty pracy także ze względu na podwyżkę płacy minimalnej, która uderzy firmy po kieszeni na rzecz najmniej zarabiających pracowników.

Minimalna pensja w tym roku wynosi 2250 złotych, co daje nieco ponad 1600 złotych na rękę. Od nowego roku pensja minimalna wzrośnie do kwoty 2600 złotych. W 2021 roku pracownicy zarobią co najmniej 3000 złotych brutto, czyli ponad 2150 złotych na rękę. W 2023, jak zapowiada PiS, minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 4000 złotych, co przy umowie o pracę daje pensję netto w wysokości powyżej 2850 złotych.

Zobacz także

Dodatkowym obciążeniem dla firm mogą być także wdrażanie Pracownicze Plany Kapitałowe. To nowy sposób oszczędzania, do którego dołożą się także pracodawcy. Podstawowa wpłata do PPK po stronie pracownika obejmuje 2 procent  jego wynagrodzenia brutto oraz 1,5 procenta wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PIE