Zamknij

Koszt Polskiego Ładu. Ile naprawdę będzie kosztował nowy program PiS?

21.06.2021 10:30
Koszt Polskiego Ładu. Ile naprawdę będzie kosztował nowy program PiS
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/EastNews

Koszt zmian w Polskim Ładzie wyniesie między 1 a 1,5 proc. PKB - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski. Wiceszef resortu w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zdradził finansowe szczegóły nowego programu Zjednoczonej Prawicy.

Polski Ład to plan Zjednoczonej Prawicy, który ma wpłynąć na poprawę sytuacji Polski po koronakryzysie. Zostały w nim przedstawione propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego.

Jeszcze w czerwcu zostanie oficjalnie opublikowany projekt ustawy, która wprowadzi zmiany w polskim systemie podatkowym. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w ramach Polskiego Ładu.

Ile naprawdę kosztuje Polski Ład?

Z informacji podanych przez Dziennik Gazetę Prawną wynika, że koszt zmian w Polskim Ładzie przekroczy 1 proc. PKB. Zdaniem wiceszefa resortu finansów "zbliżamy się nawet, na chwilę obecną, do ok. 1,5 proc.". Czy w związku z tym kwota 5-7 mld zł ubytku dla budżetu na skutek zapowiedzianych w Polskim Ładzie zmian w podatkach jest aktualna?

To bardziej skomplikowane. My mówimy o 22 mld zł ubytku w PIT. Wliczamy w to skutki behawioralne, czyli zmiany zachowań podatników. Ale w ramach tych zmian dodatkowo zostanie zasilony budżet NFZ na kwotę ok. 8-10 mld zł. Ile będzie dokładnie, zobaczymy po roku obowiązywania ustawy, bo efekty behawioralne są trudne do uchwycenia. Do dochodów się nie przywiązujemy, natomiast przywiązujemy się do wydatków. Stąd mówię o 22 mld ubytku na dochodach z PIT i to tylko kwestia reform podatkowych, nie mówię o innych programach

Piotr Patkowski, wiceminister finansów

Redakcja DGP zapytała, czy bilans roboczy to ok. 11 mld zł na minusie?

Wiceminister odpowiedział, że - Dla budżetu, ale tylko z powodu zmian w klinie podatkowym. Trzeba jeszcze doliczyć ok. 3 mld zł subwencji wyrównawczej dla samorządów. Do tego dochodzą zmiany w tzw. pakiecie Morawieckiego – ulgi dla klasy średniej i zmiany w ryczałtowym PIT – to pewnie ubytek ok. 4,5 mld zł. Do tego dodajmy 2,1 mld zł, które według resortu rodziny będzie kosztował kapitał opiekuńczy. Kolejne 2,5 mld zł to program mieszkaniowy - Piotr Patkowski.

Premier Mateusz Morawiecki o inwestycjach w Polskim Ładzie

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że program Polskiego Ładu ma zredukować deficyty III RP, inwestycje będą jego motorem napędowym. Zdradził, że w ciągu najbliższych 3 lat inwestycje mogą przekroczyć 100 mld zł.

Program Inwestycyjny Polskiego Ładu to wielomiliardowe inwestycje, setki tysięcy nowych miejsc pracy; celem osiągnięcie średniego poziomu PKB mieszkańców UE w ciągu dekady 

Mateusz Morawiecki, premier RP

Premier podkreślił podczas spotkania w Świdniku, że najlepszą polityką gospodarczą jest synchronizowane działanie na wielu instrumentach, wśród których inwestycje stanowią jeden z głównych motorów napędowych przyszłości. "To one określają produktywność przyszłości, konkurencyjność polskiej gospodarki. To one determinują, jaka jest wydajność polskiej gospodarki." - premier Mateusz Morawiecki.

RadioZET.pl/PAP