Zamknij

Kosiniak-Kamysz chce tańszych paliw. Obajtek: jest najtaniej w Europie

07.07.2021 18:19
Lider PSL o drogim paliwie
fot. Piotr Molecki/East News

Lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz skarży się na ceny paliw na Orlenie. Czy benzyna będzie tańsza? Sprawę komentuje prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Ceny paliw od miesięcy nie spadają poniżej 5 złotych za litr. Na rosnące koszty dla kierowców w minioną niedzielę (4 lipca 2021) uwagę zwracał lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Polityk podczas konferencji zorganizowanej na jednej ze stacji Orlen w Warszawie zażądał obniżenia na wakacje i po wakacjach cen benzyny "o połowę". Co na to prezes Obajtek?

Kosiniak-Kamysz: żądamy obniżenia cen benzyny o połowę

- Dziesięć lat temu prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej mówił, że trzeba obniżyć ceny benzyny o połowę. Ceny benzyny wzrosły o połowę, a w ostatnim roku wzrosły tylko o 33 procent - powiedział lider PSL.

Podczas konferencji prasowej polityk mówił o potrzebie obniżek cen paliw. Dodał, że wakacje to czas, w którym rodziny wyjeżdżają na urlop i częściej korzystają z samochodów. Prezes PSL skomentował, że kierujący Orlenem Daniel Obajtek niepotrzebnie kupuje lokalne media i podejmuje się nowych inwestycji. Zdaniem Kosiniaka-Kamysza Obajtek powinien jedynie zadbać o dystrybucję paliw w takich cenach, na które stać będzie konsumentów.

Chcemy obniżyć ceny paliw, żądamy tej obniżki, ponieważ galopujące ceny benzyny dobijają budżety domowe, pustoszą kieszenie Polaków, pustoszą ich portfele 

Miłosz Motyka, Rzecznik PSL

W trakcie konferencji nieoczekiwanie ceny na tablicy przy stacji obniżyły się, na co w żartobliwym tonie uwagę zwrócił prezes PSL.

- Naprawdę ja nie zdawałem sobie sprawy, że my mamy taką sprawczość. W ciągu 5-7 minut naszej konferencji ceny benzyny o 15 groszy poleciały w dół. Jak w tym tempie prezes Obajtek będzie obniżał ceny benzyny, to będzie rewelacja - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Po konferencji PSL głos w tej sprawie zabrał prezes Orlenu Daniel Obajtek. Czy szef naftowego giganta rozważy żądanie PSL? Nie obeszło się bez politycznych zagrywek.

Obajtek: nasze paliwa najtańsze w Europie

Dialog między liderem ludowców a prezesem Orlenu odegrał się na Twitterze. W odpowiedzi na relację z konferencji opublikowaną przez Kosiniaka-Kamysza, prezes Orlenu napisał o cenach paliw za czasów rządów koalicji PO-PSL.

Przypominam, że kiedy to pan był w rządzie, ceny paliw potrafiły przekraczać 6 złotych. Dziś, mimo niekorzystnych warunków makro, paliwa w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie

prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

Jak dodał Obajtek, „porównując ceny do średnich zarobków, Polacy mogą dziś kupić dwa razy więcej paliwa niż za rządów PO-PSL".

RadioZET.pl/PAP