Zamknij

Tarcza antykryzysowa także dla księży. Milionowe umorzenia z ZUS

07.09.2020 10:26
Kościoły zyskały na tarczy antykryzysowej
fot. Piotr Kamionka/REPORTER/East News

Na tarczy antykryzysowej skorzystali także księża. ZUS zwolnił duchownych ze składek, zaś kościoły mogły starać się o postojowe dla pracowników.

  • Poprawka do ostatniej tarczy antykryzysowej przewiduje wsparcie dla księży
  • Kościoły zostały zwolnione z ZUS na kwotę ponad 19 milionów złotych
  • Dochowani otrzymali ponad 300 świadczeń postojowych na kwotę sięgającą pół miliona złotych

Postojowe i zwolnienie z ZUS dla księży

Portal Gazeta.pl przypomina o nocnej poprawce do ostatniej tarczy antykryzysowej. Pod koniec maja parlamentarzyści zdecydowali, że wsparcie otrzymają także kościoły i związki wyznaniowe.

“Jednostka organizacyjna kościoła, związku wyznaniowego oraz kościelna osoba prawna może wystąpić z wnioskiem o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym” – głosi poprawka do tarczy antykryzysowej.

tarcza 4.0 dla księży
fot. Dz.U

Posłowie wnioskodawcy mieli wówczas komentować, że księża, podobnie jak przedsiębiorcy prowadzący sklepy czy zakłady fryzjerskie, także stracili na lockdownie.

Zobacz także

Portal przypomina, że poprawka przewiduje również zwolnienie duchownych z obowiązku płacenia składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne przez trzy miesiące.

Ile na nowych przepisach zyskali duchowni? ZUS w odpowiedzi na pytania serwisu Gazeta.pl napisał, że związki wyznaniowe i np. klasztory, instytucje związane z organizacją rekolekcji czy pogrzebów, otrzymały zwolnienia ze składek ZUS na łączną kwotę 19,4 mln.

Zobacz także

Urząd pozytywnie rozpatrzył ponad 2900 wniosków o zwolnienie z ZUS. Przyznano też ponad 300 świadczeń postojowych, których wartość to prawie pół miliona złotych.

 RadioZET.pl/Gazeta.pl