Zamknij

Kościół z mniejszą ulgą, bogaci z wyższym podatkiem. Plan opozycji

29.04.2021 16:25
Plan iPL
fot. PAP/Radek Pietruszka

Nowe progi podatkowe, wyższe płace i mniej ulg dla kościołów. Ta w skrócie można podsumować reformy, które proponuje Inicjatywa Polska.

  1. iPL: Ochrona miejsc pracy i rewolucja podatkowa
  2. Ekstra pieniądze dla bezrobotnych
  3. Obajtkowy próg podatkowy
  4. Zabrać Kościołowi, dać pracownikom

iPL, czyli Inicjatywa Polska, to jedno z ugrupowań tworzących klub Koalicji Obywatelskiej.

Posłowie zaprezentowali 29 kwietnia pakiet reform w prawie. Cel? Pomóc pracownikom.

iPL: Ochrona miejsc pracy i rewolucja podatkowa

Data konferencji, jak wskazała liderka iPL Barbara Nowacka, jest nieprzypadkowa. 1 maja obchodzone jest w Polsce Święto Pracy.

W tym roku dla wielu ludzi pracy ten pierwszy maja jest wyjątkowo trudny. Czas pandemii to był wyjątkowy sprawdzian dla rządzących i dla ludzi pracy i z przykrością zauważamy, że w kwestiach dotyczących ochrony miejsc pracy, rynku pracy nie zrobiono tyle, ile trzeba było zrobić 

Barbara Nowacka

Posłowie zaprezentowali projekt „Aktywna Praca”.

Ekstra pieniądze dla bezrobotnych

Politycy chcą m.in. utworzenia centrów aktywizacji zawodowej w miejsce obecnych urzędów pracy. - Zamiast raz w miesiącu proponujemy, żeby każdy bezrobotny mógł być pod opieką doradcy zawodowego dwa razy w tygodniu – mówił poseł KO Dariusz Joński.

iPL proponuje też zmiany w zasiłku dla osób, które dopiero straciły pracę. Przez pierwsze pół roku nowi bezrobotni mieliby otrzymać 80 proc. dawnej pensji, a nie zasiłek w wysokości 1200 zł.

Powstałaby także darmowa baza ofert pracy, w tym także propozycji dla stażystów. Ich minimalna pensja miałaby wynieść 2000 zł.

Obajtkowy próg podatkowy

Szykuje się także rewolucja podatkowa i wprowadzenia „obajtkowego” progu podatkowego. 17 proc. podatku, wedle propozycji iPL, zapłacilibyśmy do kwoty 140 tys. zł rocznie. Nadwyżka ponad tę kwotę opodatkowana byłby stawką 32 proc. Najbogatsi z zarobkiem rocznym przekraczającym pół miliona złotych zostaliby obciążeni trzecim „obajtkowym” progiem podatkowym – 40 proc.

Trzeci próg - obajtkowy-  byłby dla tych wszystkich, którzy zarabiają pół miliona bądź więcej rocznie. Jak widać w ostatnich miesiącach w spółkach skarbu państwa sky is the limit, zarabiają ile chcą. Nie może być tak, że płacą tyle ile ten, który zarobi 85 tysięcy w ciągu roku 

Dariusz Joński

Członkowie iPSL apelują także o podniesienie płac w służbie zdrowia i zapowiadają kontrolę podziału unijnych pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Zabrać Kościołowi, dać pracownikom

Skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Zlikwidować Fundusz Kościelny – radzą politycy zrzeszeni w iPL.

- Dziś on nie ma już racji bytu, ponieważ został powołany w marcu 1950 roku i stanowił swoistą rekompensatę za majątki odebrane Kościołowi. Ale już dosyć dawno temu zakończyła pracę Komisja Majątkowa, która ten odebrany majątek zwróciła z naddatkiem - mówiła posłanka Katarzyna Piekarska.

Mało tego, iPL chce także zlikwidować ulgę kościelną w podatkach. Mowa o podatku od nieruchomości i podatku od spadków i darowizn. Gdyby kościoły, tak jak inne instytucje, płaciły te podatki, samorządy byłyby bogatsze – przekonują członkowie iPL.

RadioZET.pl/PAP