Zamknij

Najbogatszy minister? Oto oświadczenie majątkowe Tadeusza Kościńskiego

02.01.2020 14:52
Oświadczenie majątkowe Kościńskiego
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Nowy minister finansów Tadeusz Kościński uchodzi za jednego z bogatszych polityków. Co ujawnił w oświadczeniu majątkowym?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Tadeusz Kościński od listopada 2019 roku piastuje funkcję ministra finansów. Znaczną część życia zawodowego spędził w Wielkiej Brytanii, gdzie dorobił się majątku.

Minister wskazał, że posiada 356-cio metrowy dom i mieszkanie o powierzchni 70 metrów. Polityk zgromadził ponad milion złotych oszczędności i 255 tysięcy funtów brytyjskich. Jest także właścicielem papierów wartościowych tj. akcji i obligacji o łącznej wartości ponad 3 milionów złotych. Minister ma też udziały w spółce iLogis sp. z o.o., będącej w procesie likwidacji.

Zobacz także

W załączeniu do oświadczenia majątkowego minister wskazał, że znany mu jest obowiązek "powstrzymywania się od dokonywania jakichkolwiek transakcji związanych z posiadanymi papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi.” Taki zakaz obowiązuje w trakcie pełnienia funkcji ministra oraz przez trzy miesiące od zakończenia jej pełnienia.

Minister Kościński posiada pakiet akcji w spółkach giełdowych. Chodzi m.in. o Asseco, Cyfrowy Polsat, Enea, Energa, Getin, Getin Noble, ING Bank Śląski, KGHM, mBank, Orange, Orlen czy PKO BP.

W oświadczeniu majątkowym Tadeusz Kościński wymienił również auto: Jeepa Grand Cherokee CDR Summit z 2014 r., z silnikiem o pojemności 3 litrów.

Zobacz także

Jedyne zobowiązania Kościńskiego to karta kredytowa w Santander Banku na kwotę przekraczającą 26 tysięcy złotych.

Kościński utrzymuje się z pensji ministerialnej i angielskiej emerytury w wysokości 1726 funtów miesięcznie. Czerpie też przychody z najmu -  3 tysiące zł brutto miesięcznie.

Zobacz także

Na czym dorobił się Tadeusz Kościński?

„Dziennik Gazeta Prawna" opisywała, że przez znaczną część kariery Kościński pracował  na Wyspach. Minister przez prawie 40 lat pracował w sektorze bankowym w Wielkiej Brytanii i Polsce. Na swoim koncie na pracę między innymi dla japońskiego Tokai Bank i londyńskiego Banku Handlowego. Doradzał też bankom w Polsce, a po kilku latach doświadczenia piastował dyrektorskie stanowiska.

Kim jest Tadeusz Kościński?

Kościński zanim został szefem resortu finansów pełnił funkcję Podsekretarza Stanu w tym ministerstwie, a wcześniej był wiceministrem rozwoju. Końcem lat 90. związany był  polskimi bankami. Od 1997 roku pełnił funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK S.A. Wcześniej pracował w Polskim Banku Rozwoju S.A., Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim, Pomorskim Banku Kredytowym, a wcześniej – w bankach w Wielkiej Brytanii.

RadioZET.pl