Zamknij

Kościński: składka zdrowotna będzie wdrażana stopniowo

26.08.2021 13:35
Tadeusz Kościński
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Składka zdrowotna, która według ekspertów doprowadzi do zwiększenia obciążeń podatkowych części przedsiębiorców o 50 procent, będzie wdrażana metodą małych kroków. O wynikach rozmów z w sprawie wysokości danin poinformował minister finansów Tadeusz Kościński.

Polski Ład to dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym 19 procent znaczna podwyżka obciążeń fiskalnych. Z dnia na dzień stawka podatku wzrośnie dla nich do 26,75 procent. Składka zdrowotna stanie się bowiem samodzielną, dodatkową daniną, która trzeba będzie płacić równolegle do podatku dochodowego. Obecnie 7,75 procent podstawy składki wliczane jest do PIT.

Specjaliści alarmują, że dodatkowe obciążenie fiskalne może doprowadzić do upadku części przedsiębiorców, a pozostający na rynku będą musieli podnieść ceny, żeby zrekompensować sobie dodatkową daninę. W efekcie więc negatywne skutki wprowadzenia nowej formy składki zdrowotnej odczuliby wszyscy, także ci, którzy według rządu na Polskim Ładzie mają skorzystać.

Składka zdrowotna będzie wdrażana stopniowo. Na początek wyniesie 2,5-3,5 procent

Przedsiębiorcy ostro protestują przeciwko rozwiązaniom zaplanowanym przez rząd w Polskim Ładzie. Nazywają je największą w historii podwyżką podatków i argumentują, że koszta zwiększonych obciążeń fiskalnych będą musieli ponieść ostatecznie klienci.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w trakcie rozmów z przedstawicielami biznesu osiągnięty został kompromis: nowa składka zdrowotna będzie wdrażana stopniowo, a jej stawka będzie początkowo kilkukrotnie niższa od zapowiadanej.

Minister finansów Tadeusz Kościński w audycji „Sygnały dnia” w Programie 1 Polskiego Radia stwierdził, że obie strony są coraz bliżej zrozumienia swoich racji i wypracowania kompromisu.

Rząd rozmawia cały czas z naszymi partnerami z rynku. Chcemy wyjaśnić, czemu chcemy zrobić to, co chcemy zrobić, czyli składka zdrowotna zostaje taka sama, ale czy to można odliczyć od podatku. Myślę, że rozmawiamy, zaczynami się rozumieć i będzie odpowiednie rozwiązanie. (…)Jesteśmy dość zaawansowani w rozmowach na temat wysokości składki zdrowotnej i zgadzamy się, że będzie to wdrożone stopniowo. Czy to będzie 3 proc., czy 2,5 proc., czy 3,5 proc., czy 2,7 proc., i jaka to będzie skala w następnych latach, to nie chciałbym się jeszcze wypowiadać.

Tadeusz Kościński

Kościński uściślił, że stopniowe wprowadzanie nowej składki zdrowotnej ma dotyczyć tylko „osób, płacących zryczałtowaną składkę zdrowotną, czyli przedsiębiorców”.

Minister finansów dodał, że nie ustalono jeszcze ani wysokości początkowej składki, ani okresu przez jaki będzie rosnąć do docelowego poziomu 9 procent. Tego dotyczyć będą dalsze rozmowy z przedsiębiorcami.

RadoZET.pl/PAP