Zamknij

Kościński kandydatem na szefa EBOiR. Będą zmiany w rządzie?

06.02.2020 12:53
Kościński kandydatem na szefa EBOiR
fot. Jan Bielecki/East News

Obecny minister finansów, Tadeusz Kościński, został kandydatem na prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Czy nowe stanowisko mogłoby mu przeszkodzić w kierowaniu resortem?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Tadeusz Kościński, obecny szef Ministerstwa Finansów, potwierdził w rozmowie z PAP, że jest kandydatem Polski na stanowisko szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

Zobacz także

Kościński zaznacza jednak, że kandydowanie nie będzie mu przeszkadzało w wykonywaniu obowiązków szefa resortu.

- Kandydatura ministra finansów na stanowisko szefa EBOiR jest przyjętą praktyką. Jest to dla mnie wielki zaszczyt, dziękuję za zaufanie. Jednocześnie zapewniam, że kandydowanie nie będzie mi przeszkadzało w wykonywaniu obowiązków ministra finansów. Dalsze udoskonalenia prawa, systemu podatkowego i administracji, tak by odpowiadały wyzwaniom współczesnego świata oraz uważne słuchanie obywateli, to dla mnie priorytet - przekazał PAP minister finansów.

Zobacz także

Podkreślił tym samym wagę instytucji jaką jest EBOiR. Wskazał, że Polska z bagażem doświadczeń gospodarczych może wnieść znaczący wkład w funkcjonowanie banku.

Chcemy dzielić się naszym unikalnym doświadczeniem w tym zakresie również z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, którego misją jest właśnie wspieranie transformacji i rozwoju 

- dodał Kościński

EBOR, czyli Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju to międzynarodowa instytucja finansowa działająca przeszło 30 lat.  Bank ten stoi na straży praw sektora prywatnego w gospodarkach rynkowych.  EBOR zrzesza 66 członków, w tym 64 kraje, Europejski Bank Inwestycyjny i Unię Europejską.

Kandydatem na stanowisko prezesa EBOR jest obecny minister finansów w Polsce, Tadeusz Kościński. Zanim w listopadzie 2019 roku został szefem resortu, Kościński pełnił funkcję Podsekretarza Stanu w tym ministerstwie, a wcześniej był wiceministrem rozwoju. Końcem lat 90. związany był  polskimi bankami. Od 1997 roku pełnił funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK S.A. Wcześniej pracował w Polskim Banku Rozwoju S.A., Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim, Pomorskim Banku Kredytowym, a wcześniej – w bankach w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP